2022-23 Lille Regional

Dates: 22-23 October 2022
Location: Lille Grand Palais, Lille, France
Organizer: Tournament Center
Attendance: 573 Masters
Format: Standard SSH-LOS


Decklists


Day 2 final standings
  1. Fabio Battistella, Mew VMAX (notes)
  2. Jamie Frankland, Blissey V/Miltank (notes)
  3. Nico Alabas, Giratina VSTAR (notes)
  4. Owyn Kamerman, Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  5. Fabien Pujol, Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  6. Lucas Henrique de Araujo Pereira, Giratina VSTAR (notes)
  7. Filippo Colamorea, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR (notes)
  8. Martin Desombre, Kyurem VMAX/Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  9. Alessandro Cremascoli, Lost Zone Toolbox
  10. Piotr Orleański, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR (notes)
  11. Brennan Kamerman, Lost Zone Toolbox (notes)
  12. Alessandro Frenda, Kyurem VMAX/Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  13. Benjamin Pham, Kyurem VMAX/Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  14. Dario Scarnò, Mew VMAX (notes)
  15. Miłosz Dyrlica, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  16. Daniele Matrigale, Lost Zone Toolbox (notes)
  17. Joshua Lloyd, Giratina VSTAR
  18. Rastislav Turčan, Mew VMAX
  19. Kyle Best, Mew VMAX (notes)
  20. Dominik Malicki, Regi Box (notes)
  21. Arthur Trutzschler, Kyurem VMAX/Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  22. Nathan Hargreaves, Mew VMAX (notes)
  23. Magnus Kalland, Kyurem VMAX/Origin Forme Palkia VSTAR
  24. Nil Font, Origin Forme Palkia VSTAR
  25. Luke Burke, Lost Zone Toolbox
  26. Francesco Pasquale Caterino, Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  27. Mathias Cohen-Solal, Kyurem VMAX/Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  28. Tord Reklev, Lost Zone Toolbox (notes)
  29. Raz Wolpe, Giratina VSTAR (notes)
  30. Alberto Conti, Lost Zone Toolbox (notes)
  31. Jens Kudsk, Origin Forme Palkia VSTAR
  32. Amer Bikic, Lost Zone Toolbox (notes)
  33. Djamiel Bechan, Mew VMAX
  34. Vinnie Schelfhaut, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  35. Søren Neumann Hansen, Mewtwo V-Union/Miltank Control (notes)
  36. Luke Fisher, Hisuian Zoroark VSTAR (notes)
  37. Paul Shail, Mew VMAX
  38. Bryan de Vries, Giratina VSTAR (notes)
  39. Fred Stango, Regi Box
  40. David Roodhof, Kyurem VMAX/Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  41. Mark Andersen, Giratina VSTAR 
  42. Kevin Andriamanefo, Hisuian Zoroark VSTAR (notes)
  43. Mateusz Łaszkiewicz, Origin Forme Palkia VSTAR
  44. Robin Schulz, Origin Forme Palkia VSTAR
  45. Alessandro Bax, Mewtwo V-Union/Miltank Control
  46. Andrea Zorat, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  47. Raz Shamir, Giratina VSTAR 
  48. Gawein Wagner, Mirage Gate Toolbox
  49. Fábio Gomes, Hisuian Goodra VSTAR
  50. Oscar Rivas, Arceus VSTAR/Hisuian Goodra VSTAR
  51. James Cox, Mewtwo V-Union/Miltank Control (notes)
  52. Christian D'Onofrio, Mirage Gate Toolbox
  53. Alvaro Bueno Blanco, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR (notes)
  54. Christopher Jacques, Lost Zone Toolbox
  55. Thomas Jones, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR/Flying Pikachu VMAX
  56. Arjan Nagel, Kyurem VMAX/Origin Forme Palkia VSTAR
  57. Max Roberts, Regi Box
  58. Kevin Rocchio, Kyurem VMAX/Origin Forme Palkia VSTAR
  59. Philipp Hombach, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR (notes)

Seniors Top 8 final standings
  1. Roberto Costanzo, Giratina VSTAR (notes)
  2. Kaya Lichtleitner, Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  3. Giorgio Gatti, Giratina VSTAR
  4. Jakub Truban, Arceus VSTAR/Hisuian Goodra VSTAR
  5. Noah Brown, Origin Forme Palkia VSTAR (notes)
  6. Daniele Rosati, Kyurem VMAX/Origin Forme Palkia VSTAR
  7. Shan Wei Church, Giratina VSTAR
  8. Théo Melo Pacca, Origin Forme Palkia VSTAR


VODs
This event was streamed by the Limitless TCG team on their Twitch channel with commentary from Ross Gilbert, Freya Pearce, Benjamin Hutchings


Round 1 / watch

Round 2 / watch

Round 3 / watch

Round 4a / watch

Round 4b / watch

Round 5 / watch

Round 6 / watch

Round 7 / watch

Round 8 / watch

Round 9 / watch

Round 10 / watch

Round 11 / watch

Round 12 / watch

Round 13 / watch

Round 14 / watch

Top 8 / watch

Top 4 / watch

Final / watch