WOLRDS 2017 LIVEBLOG - Day 1

9:55 PM EST Aug 18 - Per SixPrizes, here are the players who achieved the 12 match points on Day 1 needed to advance to Day 2:
Their Day 1 decks:

Aaron Tarbell - Gardevoir-GX/Sylveon-GX
Alessandro Cremascoli - Garbodor/Necrozma-GX/Tapu Koko
Alex Wilson - M Rayquaza-EX
Alex Silva - Drampa-GX/Garbodor
Benjamin Sauk - DeciTales
Benjamin Arellano -
Carl Sitavi -
Charlie Lockyer - Drampa-GX/Garbodor
Choong Yewkidd - M Rayquaza-EX
Daniel Altavilla - Drampa-GX/Garbodor
Espinola Ortega Juan Adrian - Drampa-GX/Garbodor
Fabien Pujol - DeciPlume
Fabio Spano - Tapu Bulu-GX/Lurantis-GX
Frank Diaz - Drampa-GX/Garbodor
Grant Manley - Drampa-GX/Garbodor
Heddi Brahmi - Drampa-GX/Garbodor
Israel Sosa - Alolan Ninetales-GX
Jang Hwan Seok -
Jeremiah Williams Drampa-GX/Garbodor/Tapu Koko/Espeon-EX
Jimmy Wuyts - Volcanion
Jimmy Zhang - DeciTales
John Foster - M Rayquaza-EX
Jordan Nelle - VikaBulu
Jose Marrero - M Rayquaza-EX
Justin Kulas -
Kazuki Kasahara - Golisopod-GX
Kohei Miyamoto - Golisopod-GX
Koichi Yamamoto -
Kyle Warden - VikaBulu
Mark Garcia - Gardevoir-GX
Masayuki Hayashi -
Mauro Spano - DeciPlume
Mikael Jacobs - DeciTales
Mike Fouchet - Gardevoir-GX
Mike Newey - Volcanion
Nick Pearce - M Rayquaza-EX/Metal/Tapu Koko
Nico Alabas - DeciTales
Rafael Yuiti - Golisopod-GX
Ryan Sabelhaus - Espeon-GX/Garbodor
Ryo Yamamoto - Gardevoir-GX
Sam VerNooy - Vespiquen
Shota Hasebe -
Shuto Itagaki - DeciTales
Sid Filho - Drampa-GX/Garbodor/Flareon
Taehee Lee -
Takahiko Kurashima - Turtonator-GX/Ho-Oh-GX/Garbodor BPT/Kiawe
Takuya Hasegawa -
Thiago Giovannetti Marques Ricardo - Golisopod-GX/Decidueye-GX/Necrozma-GX
Vighnesh Murthy - VikaBulu
Vlastimil Bokr - Golisopod-GX
Wesley Hollenberg - Metagross-GX
Yasin Balela - M Rayquaza-EX
Zach Lesage - DeciPlume/Tapu Koko/Espeon-EX

Decks
listed by world CP ranking entering Day 1
#27 Ryan Sabelhaus - Espeon-GX/Garbodor
#31 Aaron Tarbell - Gardevoir-GX/Sylveon-GX
#34 Israel Sosa - Alolan Ninetales-GX
#38 John Kettler - DeciPlume
#49 Rahul Reddy - Vespiquen/Zoroark
#60 Phinn Lynch - Drampa-GX/Garbodor
#94 Grant Manley - Drampa-GX/Garbodor
#106 Mark Garcia - Gardevoir-GX
#116 Noah Sawyer - Vespiquen/Zoroark
#120 Mike Newey - Volcanion
#122 Frank Diaz - Drampa-GX/Garbodor
#126 Eric Gansman - Gyarados
#127 Jeremiah Williams - Drampa-GX/Garbodor/Tapu Koko/Espeon-EX
#128 Andre Miranda - Vespiquen/Tapu Koko/Lycanroc-GX GRI
#134 Mike Fouchet - Gardevoir-GX
#143 Ryan Grant - Gardevoir-GX
#153 TJ Traquair - Golisopod-GX/Vileplume
#169 Eric Wallig - Gyarados
#271 Nick Pearce - M Rayquaza-EX/Metal
(JP) Hironori Nakamura - M Rayquaza-EX/Metal

Streamed Matches

Day 1:

Round 1: 
TCG Stream - TIE: 34-Israel Sosa (0-0-0, Alolan Ninetales-GX) & 31-Aaron Tarbell (Gardevoir-GX/Gallade/Sylveon-GX) WW

Main Stage Stream - 87-Wes Hollenberg (0-0-0, Metagross-GX) def. 38-John Kettler (0-0-0, DeciPlume) W

Round 2:
TCG Stream - 27-Ryan Sabelhaus (1-0-0, Espeon-GX/Garbodor) def. 153-TJ Traquair (1-0-0, Golisopod-GX/Vileplume) WW

Main Stage Stream - 122-Frank Diaz (1-0-0, Drampa-GX/Garbodor) def. 128-Andre Miranda (1-0-0, Vespiquen/Tapu Koko/Lycanroc-GX GRI) WW

Round 3: 
TCG Stream - 134-Mike Fouchet (2-0-0, Gardevoir-GX) def. 106-Mark Garcia (2-0-0, Gardevoir-GX) WLW

Main Stage Stream - 271-Nick Pearce (2-0-0, M Rayquaza-EX/Metal) def. 116-Noah Sawyer (2-0-0, Vespiquen/Zoroark) WW

TIE: 169-Eric Wallig (2-0-0, Gyarados) & 120-Mike Newey (2-0-0, Turbo Volcanion) WLW

Round 4: 27-Ryan Sabelhaus (3-0-0, Espeon-GX/Garbodor) def. 271-Nick Pearce (3-0-0, M Rayquaza-EX/Metal) WW

Round 5: 127-Jeremiah Williams (Drampa-GX/Garbodor/Tapu Koko/Espeon-EX) def. [JP] Hironori Nakamura (M Rayquaza-EX/Metal) WLW

Round 6: 34-Israel Sosa (3-1-1, Alolan Ninetales-GX) def. 143-Ryan Grant (Gardevoir-GX) LWW

122-Frank Diaz (3-2-0, Drampa-GX/Garbodor) def. 60-Daniel Lynch (3-2-0, Drampa-GX/Garbodor) WW

No comments:

Post a Comment