2017 Memphis Regionals liveblog

Livestream link: https://www.twitch.tv/pokemontcg

Day 1 final standings
  1. Pablo Meza, 8-0-1, Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  2. Tony Santos, 8-1-0 - VikaBulu
  3. Michael Pramawat, 8-1-0 - Zoroark/Lycanroc-GX
  4. Andrew Mahone, 7-0-2 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  5. Yehoshua Tate, 7-0-2 - Wishiwashi-GX/Xurkitree-GX/Hoopa SHL
  6. Azul Garcia Griego, 7-0-2 - Golisopod-GX/Garbodor
  7. Harrison Grandish, 7-0-2 - Venusaur/Shining Genesect/Lurantis-GX/Octillery/Wishful Baton
  8. Austin Ellis, 7-1-1 - Zoroark/Golisopod-GX
  9. Ryan Grant, 7-1-1 - Greninja BREAK
  10. Dean Nezam, 7-1-1 - Volcanion
  11. Sean Timmons, 7-1-1 - Zoroark/Golisopod-GX
  12. Steve Guthrie, 7-1-1 - Zoroark/Lycanroc-GX
  13. Rahul Reddy, 7-1-1 - Zoroark/Lycanroc-GX
  14. Alex Hamilton, 7-1-1 - Zoroark/Lycanroc-GX
  15. Travis Scott, 7-1-1 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  16. Paulo Amaro, 7-1-1 - VikaBulu
  17. Adam Knowles, 7-2-0 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  18. Caleb Patton, 7-2-0 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  19. Oscar Soto, 6-0-3 - Zoroark/Lycanroc-GX
  20. Riley Hulbert, 7-2-0 - Zoroark/Lycanroc-GX
  21. Tristan Lackey, 7-2-0 - Zoroark/Lycanroc-GX
  22. Franco Llamas III, 7-2-0 - Zoroark/Lycanroc-GX
  23. Forrest Burks, 7-2-0 - Gardevoir-GX
  24. Igor Costa, 7-2-0 - Decidueye-GX/Zoroark
  25. Benjamin Behrens, 6-0-3 - Zoroark/Golisopod-GX
  26. Solomon Shurge, 7-2-0 - Gardevoir-GX
  27. Ahmed Ali, 7-2-0 - Zoroark/Lycanroc-GX
  28. Arron Sanyer, 7-2-0 - Decidueye-GX/Zoroark
  29. Michael Catron, 7-2-0 - VikaBulu with Octillery and Mew FCO
  30. David Veronica, 7-2-0 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  31. Ben Potter, 7-2-0 - Zoroark/Lycanroc-GX
  32. Dan Wallace, 7-2-0 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  33. Gustavo Wada, 7-2-0 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  34. Hunter Harless, 7-2-0 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  35. Frank Percic, 7-2-0 - Buzzwole-GX/Garbodor

Live updates

Stay tuned to our Twitter, @PokeStats_TCG, for updates. 

4:27 PM EST: Kyle Sucevich: "I've heard rumblings that some people are playing 4 Enhanced Hammer in their decks"

12:57 PM CST - Michael "Xiao Xiao" Long has been disqualified from the tournament for cheating. Long allegedly palmed a Greninja BREAK and placed it under his leg so he could access it later. You can't make this stuff up.


Top players' decks
  • Aaron Tarbell - Zoroark/Lycanroc-GX
  • Andrew Wamboldt - Gourgeist
  • Azul Garcia Griego - Golisopod-GX/Garbodor/4 Enhanced Hammer
  • Carl Sitavi - Greninja BREAK
  • Dean Nezam - Volcanion
  • Eric Gansman - Brokenvoir
  • Jose Marrero - Zoroark/Lycanroc-GX
  • Michael Pramawat - Zoroark/Lycanroc-GX
  • Orion Craig - Passimian/Counter Energy/Cobalion
  • Rahul Reddy - Zoroark/Lycanroc-GX

Notable matches

Round 1:
Chris Wilkinson (W) vs. Treynor Wolfe
(TIE) Main Ahmed vs. Ryan Allred
Kenny Britton vs. Caleb Gedemer (W)

Round 2:
(TIE) Chip Richey (1-0-0) vs. John Roberts II (1-0-0)
Andrew Mahone (1-0-0) (W) vs. Cody Walinski (1-0-0)
Connor Finton (1-0-0) vs. Jeremiah Williams (1-0-0) (W)
Pablo Meza (1-0-0) (W) vs. Alex Wilson (1-0-0)

Round 3: 
Russell Laparre (2-0-0) (W) vs. Ryan Sabelhaus (2-0-0)
Alex Hill (2-0-0) vs. Carl Sitavi (2-0-0) (W)
Michael Pramawat (2-0-0) (W) vs. Andrew Krekeler (2-0-0)

Round 4: 
Pablo Meza (3-0-0) (W) vs. Dustin Zimmerman (3-0-0) (streamed)
Frank Percic (3-0-0) vs. Aaron Tarbell (3-0-0) (W)
Main Ahmed (2-0-1) vs. Benjamin Behrens (2-0-1)  (W)
Conner LaVelle (2-1-0) vs. Ryan Sabelhaus (2-1-0) (W)
Sam Chen (2-1-0) (W) vs. Jordan Nelle (2-1-0)

Round 5: 
Pablo Meza (4-0-0) (W) vs. Ian Robb (4-0-0)
Orion Craig (4-0-0) vs. Michael Pramawat (4-0-0) (W) (streamed)
(TIE) Sam Chen (3-1-0) vs. Dustin Zimmerman (3-1-0)
Dean Nezam (3-1-0) (W) vs. Eric Gansman (3-1-0)
(TIE) Wesley Hollenberg (2-0-2) vs. Ryan Allred (2-0-2)

Round 6:
Azul Garcia Griego (5-0-0, Golisopod-GX/Garbodor/4 Enhanced Hammer) (W) vs. Ryan Grant (5-0-0, Greninja BREAK) (Streamed)
Jeremiah Williams (5-0-0) vs. Michael Pramawat (5-0-0, Zoroark/Lycanroc-GX)
Pablo Meza (5-0-0, Buzzwole-GX/Lycanroc-GX) vs. Alex Krekeler (5-0-0)
Carl Sitavi (5-0-0, Greninja BREAK) vs. Alex Schemanske
Ben Potter (4-0-1) vs. Ian Robb (4-0-1)
Rahul Reddy (4-0-1) (W) vs. Orion Craig (4-0-1, Passimian/Counter Energy)

Round 7: 
Andrew Mahone (6-0-0) (W) vs. Michael Pramawat (6-0-0, Zoroark/Lycanroc-GX)

Round 8: 
Aaron Tarbell (6-1-0) vs. Dean Nezam (6-1-0, Volcanion)
Orion Craig (5-2-0, Passimian/Cobalion/Counter Energy) vs. Ben Potter (5-2-0)
Alex Hill (5-2-0) vs. Rukan Shao (5-2-0)

Round 9:
Locked for Day 2:
  • Adam Knowles
  • Azul Garcia Griego, Golisopod-GX/Garbodor
  • Benjamin Behrens
  • Carl Sitavi, Greninja BREAK
  • Dean Nezam, Volcanion
  • Franco Llamas II
  • Harrison Grandish, Venusaur/Shining Genesect/Lurantis-GX/Wishful Baton
  • Michael Pramawat, Zoroark/Lycanroc-GX
  • Oscar Soto
  • Pablo Meza, Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  • Rahul Reddy
  • Sean Timmons
  • Tony Santos
Win-and-ins:

1 comment: