Dallas Regionals 2018 Liveblog

Stream:
https://www.twitch.tv/criticalhittcg

Day 1 final standings
  1. Riley Hulbert, 9-0-0 - Lonzoroark with Red Card
  2. Brad Curcio, 8-1-0 - Drampa-GX/Garbodor
  3. Jonathan Paranada, 8-1-0 - Shock Lock
  4. Kidd Starck, 8-1-0 - Zoroark/Lycanroc-GX
  5. Ian Robb, 7-1-1 - Gardevoir-GX
  6. Jason Annichiarico, 7-1-1 - Night March
  7. Xander Pero, 7-1-1 - Zoroark/Counters
  8. Phinnegan Lynch, 7-1-1 - Night March
  9. Admassu Williams, 7-1-1 - 
  10. Jose Marrero, 7-1-1 - Zoroark/Golisopod-GX
  11. Ross Cawthon, 7-1-1 - Shock Lock
  12. Alex Krekeler, 7-1-1 - Primal Groudon-EX
  13. Drew Kennett, 7-1-1 - Wailord-EX
  14. Caleb Gedemer, 7-1-1 - Zoroark/Lycanroc-GX
  15. James Taylor, 7-1-1 - Lonzoroark
  16. Greg Kerien, 7-1-1 - 
  17. Andrew Mahone, 7-1-1 - FightingBox
  18. Ryan Grant, 6-0-3 - Zoroark/Lycanroc-GX
  19. Cody Graham, 7-2-0 - Archie's Blastoise
  20. Jalen Jones, 6-0-3 - Zoroark/Lycanroc-GX
  21. Sam Hough, 6-0-3 - Greninja BREAK
  22. Igor Costa, 6-0-3 - Drampa-GX/Garbodor
  23. Jimmy Pendarvis, 6-0-3 - Drampa-GX/Garbodor
  24. Azul Garcia Griego, 6-0-3 - Drampa-GX/Garbodor
  25. Dustin Zimmerman, 6-0-3 - 
  26. Austin Bentheimer, 6-0-3 - 
  27. Polo Le, 6-0-3 - Zoroark/Lycanroc-GX/Vileplume AOR
  28. Treynor Wolfe, 7-2-0 - Gardevoir-GX
  29. Dennis Moore, 6-0-3 - 
  30. Hector Ibarra, 6-0-3 - 
  31. Byron Williams, 7-2-0 - Zoroark/4 Exeggcute
  32. Austin Ellis, 7-2-0 - 
  33. Wesley Hollenberg, 7-2-0 -
  34. Connor Finton, 7-2-0 - Night March
  35. Andrew Denkus, 7-2-0 - 
  36. Andrew Michaud, 7-2-0 - 
  37. Travis Zabala, 6-0-3 - Gardevoir-GX
  38. Noah Sawyer, 7-2-0 - Zoroark/Golisopod-GX/Seismitoad-EX

Notable players' decks

Ryan Allred - Gardevoir-GX
Sam Chen - Shock Lock
Brad Curcio - Drampa-GX/Garbodor
Jon Eng - Night March/Maxie's
Azul Garcia Griego - Drampa-GX/Garbodor
Drew Kennett - Wailord-EX/other walls
Russell Laparre - Zoroark/Gallade
Conner LaVelle - Gardevoir-GX
Jay Lesage - Wailord-EX/other walls
Phinnegan Lynch - Night March
Jose Marrero - Zoroark-GX/Golisopod-GX
Simon Narode - Zoroark-GX/Lycanroc-GX/Flareon AOR
Xander Pero - Zoroark/Counters
Rahul Reddy - Night March
Ian Robb - Gardevoir-GX
Alex Schemanske - Primal Groudon-EX
Aaron Tarbell - Zoroark/Counters


Notable matches

Round 1
T192 - Ian Robb vs. Sorina Radu
T210 - Andrew Wamboldt vs. Caleb Gedemer
T299 - Bob Zhang vs. Michael Pramawat
T308 (moved to Some1sPC Team Stage) Justin Bokhari vs. Russell LaParre
T433 (moved to Some1sPC Team Stage) Marc Albright vs. Phinnegan Lynch

Round 2
Stream: T90 - Roberto Lozada (1-0-0, Zoroark/Lycanroc-GX) vs. Alex Schemanske (1-0-0, Primal Groudon-EX)
T62 - Josh Marking (1-0-0) vs. Dean Nezam (1-0-0)
T105 - Kidd Starck (1-0-0) vs. Eric Gansman (1-0-0)
T117 - Sam Chen (1-0-0) vs. Charlie Lockyer (1-0-0)

Round 3
Stream: T13 - Sam Chen (2-0-0, Shock Lock) vs. Conner LaVelle (2-0-0, Gardevoir-GX)
T32 - Austin Ellis (2-0-0) vs. Ahmed Ali (2-0-0)
T48 - Zachary Bokhari (2-0-0) vs. Ray Fernandez (2-0-0)
T50 - Jon Eng (2-0-0) vs. Jose Marrero (2-0-0)
T61 - Kidd Starck (2-0-0) vs. Travis Nunlist (2-0-0)
T62 - Riley Hulbert (2-0-0) vs. Aaron Tarbell (2-0-0)
T66 - Long Bui (2-0-0) vs. Grafton Roll (2-0-0)
T104 - Chris Wilkinson (1-0-1) vs. Azul Garcia Griego (1-0-1)
T123 - John Roberts II (1-0-1) vs. Dean Nezam (1-0-1)

Round 4
Stream: T4 - Simon Narode (3-0-0, Zoroark-GX/Lycanroc-GX/Flareon AOR) vs. Jay Lesage (3-0-0, Wailord-EX)
T13 - Ahmed Ali (3-0-0) vs. Phinnegan Lynch (3-0-0)
T29 - Ian Robb (3-0-0) vs. Igor Costa (3-0-0)
T99 - Joe Ruettiger (2-1-0) vs. Travis Nunlist (2-1-0)
T149 - Alex Schemanske (2-1-0) vs. Grant Manley (2-1-0)
T178 - Liam Williams (2-1-0) vs. Jonathan Crespo (2-1-0)

Round 5
Stream: Xander Pero (4-0-0, Zoroark/Counters) vs. Kaleb Sommers (4-0-0, Sableye/Garbodor)
T4 - Wesley Hollenberg (4-0-0) vs. Jay Lesage (4-0-0, Wailord-EX)
T14 - Ian Robb (3-0-1) vs. Alex Wilson (3-0-1)
T15 - Sam Chen (3-0-1) vs. Diane Schemanske (3-0-1)
T28 - Azul Garcia Griego (3-0-1) vs. Frank Percic (3-0-1)
T42 - Igor Costa (3-0-1) vs. Chip Richey (3-1-0)
T88 - Aaron Tarbell (3-1-0) vs. Rahul Reddy (3-1-0)
T168 - Mike Fouchet (2-1-1) vs. Alex Schemanske (2-1-1)

Round 6
Stream: Zachary Bokhari (5-0-0, Zoroark-GX/Magnezone) vs. Brad Curcio (5-0-0, Drampa-GX/Garbodor)
T1 - Jay Lesage (5-0-0, Wailord-EX) vs. Phinnegan Lynch (5-0-0)
T7 (moved to Some1sPC Team Stage) - Drew Kennett (4-0-1, Wailord-EX) vs. Ian Robb (4-0-1)
T17 - Azul Garcia Griego (4-0-1, Drampa-GX/Garbodor) vs. Peter Kica (4-0-1)
T23 - Conner LaVelle (4-1-0, Gardevoir-GX) vs. Jon Eng (4-1-0, Night March/Maxie's)
T44 - Israel Sosa (3-0-2) vs. Ryan Allred (3-0-2)
T54 - Grant Manley (3-1-1) vs. John Roberts II (3-1-1)
T57 - Michael Slutsky (3-1-1) vs. Tristan Macek (3-1-1)

Round 7
Stream: 
T1 - Jay Lesage (6-0-0, Wailord-EX) vs. Cody Graham (6-0-0)
T2 (moved to Some1sPC Team Stage) - Brad Curcio (6-0-0, Drampa-GX/Garbodor) vs. Riley Hulbert (6-0-0)
T8 - Xander Pero (5-0-1, Zoroark/Counters) vs. Ryan Grant (7-0-1)
T15 - Phinnegan Lynch (5-0-1) vs. Zachary Bokhari (5-0-1, ZoroZone)
T25 (moved to Some1sPC Team Stage) - Igor Costa (4-0-2) vs. Israel Sosa (4-0-2)
T51 (moved to Some1sPC Team Stage) - Drew Kennett (4-1-1, Wailord-EX) vs. Ahmed Ali (4-1-1)

Round 8
Stream: Riley Hulbert (7-0-0, Lonzoroark) vs. Cody Graham (7-0-0, Archie's Blastoise)
T2 - Azul Garcia Griego (6-0-1, Drampa-GX/Garbodor) vs. Ryan Grant (6-0-1)
T5 - Jose Marrero (6-0-1, Zoroark/Golisopod-GX) vs. Jay Lesage (6-0-1, Wailord-EX)
T8 - Wesley Hollenberg (6-1-0) vs. Conner LaVelle (6-1-0, Gardevoir-GX)
T10 - Charlie Lockyer (6-1-0) vs. Dustin Zimmerman (6-1-0)
T25 (Moved to Some1sPC Team Stage) - Chris Taporco (5-1-1) vs. Michael Pramawat (5-1-1, Wailord-EX)
T46 - Andrew Wamboldt (5-2-0) vs. Simon Narode (5-2-0, Zoroark/Lycanroc-GX/Ninetales PRC)
T48 - Yehoshua Tate (5-2-0) vs. Jon Eng (5-2-0)
T50 - Connor Finton (5-2-0) vs. Aaron Tarbell (5-2-0, Zoroark/Counters)
T61 - Sorina Radu (4-1-2) vs. Noel Totomoch (4-1-2)

No comments:

Post a Comment