2018 Roanoke Regionals

Dates: May 26-27
Location: Berglund Special Events Center, Roanoke, Virginia, USA
Format: Expanded BLW-FOL
Attendance: 401 Masters


Day 2 statistics

Day 2 CP share
View raw data

Day 2 placements per deck
Top 32 final standings
  1. Xander Pero, Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  2. Butch Smith, Wailord-EX
  3. Ryne Morgan, Zoroark
  4. Isaac Milaski, Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  5. Jeremiah Schmutz, Trevenant BREAK/Scoop Up Cylone/Eneporter
  6. Ethan Wilson, Trevenant BREAK
  7. Chas Zander, Trevenant BREAK
  8. James Arnold, Buzzwole FOL/Landorus-EX/Korrina/techs (no Ultra Ball, no Max Elixir)
  9. Daniel Altavilla, Drampa-GX/Garbodor
  10. Marcus Guy, Buzzwole-GX
  11. Chris Siakala, Trevenant BREAK/Weakness Policy
  12. Aaron Tarbell, Mismagius/Garbodor/Noibat FOL
  13. Jimmy O'Brien, Vespiquen
  14. Blaine Hill, Night March
  15. Arlo Neel, Zoroark
  16. Michael Pramawat, Night March
  17. Ryan Antonucci, Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  18. Russell LaParre, Zoroark
  19. Frank Percic, Malamar/Dawn Wings Necrozma-GX/Giratina-EX
  20. Charlie Lockyer, Trevenant BREAK
  21. Zachary Bokhari, Night March
  22. Noah Sawyer, Seismitoad-EX
  23. Nick Chimento, Trevenant BREAK
  24. Alex Wilson, Zoroark
  25. Matthew Whitted, Trevenant BREAK
  26. Christopher Schemanske, Zoroark
  27. Carson Goins, Seismitoad-EX
  28. Alex Haas, Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  29. Jay Young, Trevenant BREAK
  30. Cody Graham, Night March
  31. Alex Smetana, Drampa-GX/Garbodor
  32. Justin Bokhari, Greninja BREAK

Notes
  • This was Xander Pero's second Regional win of the 2017-18 season. He became the sixth North American player to win two or more Regionals in a single season.

Streamed matches
A stream was provided by Critical Hit TCG, with commentary from Adam DorricottBrent HalliburtonChip Richey, and Michael Slutsky

Round 1 / watch
Round 2 / watch
Round 3 / watch
Round 4 / watch
Round 5 / watch
Round 6 / watch
Round 7 / watch
Round 8 / watch
Round 9 / watch
Round 10 / watch
Round 11 / watch
Round 12 / watch
Round 13 / watch
Round 14 / watch
Top 8 / watch
Top 4 / watch
Finals / watch

Decklists

Xander Pero, 1st - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX

Ryne Morgan, 3rd - Zoroark

James Arnold, 8th - Fighting Toolbox

Arlo Neel, 15th - Zoroark

Frank Percic, 19th - Malamar/Dawn Wings Necrozma-GX/Giratina-EX

Alex Wilson, 24th - Zoroark

Jay Young, 29th - Trevenant BREAK
Player notes:
  • "I leaned heavily on hand disruption...it did very well. Nearly every game Puff hit a Lele or Ghetsis hit a hand with Hex in it, the game ended."
  • "This list is terrible at playing the mirror." 

More links

No comments:

Post a Comment