2019 Denver Regionals

Dates: April 6-7
Location: Crowne Plaza Denver Airport Convention Center, Denver, Colorado, USA
Organizer: Cascade Games
Attendance: 640 Masters
Format: Standard SUM-TEU

Decklists

Statistics

Complete metagame breakdown (via RK9 Labs)


Day 2 final standings
  1. Caleb Gedemer, Zoroark-GX Control
  2. Hale Obernolte, Hoopa/Regigigas Stall
  3. Ronald Gonzalez, Celebi & Venusaur-GX with Mixed Herbs
  4. Nic Stewart, Pikachu & Zekrom-GX
  5. Andrew Mahone, Pikachu & Zekrom-GX with Order Pad
  6. Adler Pierce, Zapdos/Lycanroc-GX (notes)
  7. Zakary Krekeler, Zapdos/Jolteon-GX
  8. Liam Alon, Hoopa/Regigigas Stall (notes)
  9. Scotty Chesser, Zoroark-GX/Lycanroc-GX
  10. Noah Sawyer, Zapdos/Ultra Beasts
  11. Kendon Kula, Zoroark-GX/Lycanroc-GX
  12. Zach Lesage, Blacephalon-GX/Naganadel (notes)
  13. Emmanuel Jacobs, Zapdos/Ultra Beasts with Buzzwole-GX (notes)
  14. Alexander Wenceslao, Celebi & Venusaur-GX
  15. Pablo Meza, Pikachu & Zekrom-GX
  16. Ross Cawthon, Quagsire/Naganadel (notes)
  17. Kian Amini, Pikachu & Zekrom-GX
  18. Alex Krekeler, Beast Box
  19. Daniel Altavilla, Zoroark-GX Control
  20. Nico Alabas, Zapdos/Ultra Beasts
  21. David Tomhave, Zoroark-GX/Lycanroc-GX/Weavile with Dangerous Drill (notes)
  22. Adam Romero, Malamar/Ultra Necrozma-GX
  23. Corey Smith, Zapdos/Jirachi
  24. Jimmy Pendarvis, Zoroark-GX Control
  25. Aaron Tarbell, Pikachu & Zekrom-GX
  26. Zackery Grantzinger, Zapdos/Ultra Beasts
  27. Jeerod Balangan, Pikachu & Zekrom-GX
  28. Carter Barsh, Zapdos/Ultra Beasts
  29. Kenny Britton, Blacephalon-GX/Naganadel
  30. Joey Rojas, Zapdos/Ultra Beasts
  31. Cole Bernhardt, Blacephalon-GX/Naganadel
  32. Dylan Gunn, Zapdos/Ultra Beasts (notes)
  33. Justin Bokhari, Pikachu & Zekrom-GX
  34. Jose Marrero, Rayquaza-GX/Vikavolt (notes)
  35. Nicholas Davis, Blacephalon-GX/Naganadel
  36. Zac Cooper, Hoopa/Regigigas Stall
  37. Mike Gibbs, Zapdos/Ultra Beasts
  38. Calvin Nordberg, Malamar/Psychic
  39. Lucas Sokolik, Malamar/Ultra Necrozma-GX
  40. Willie Lo, Blacephalon-GX/Naganadel
  41. Zachary Fortier, Pikachu & Zekrom-GX
  42. Rudy Paras, Zapdos/Lycanroc-GX
  43. Danny Prather, Zapdos/Ultra Beasts
  44. Carly Clements, Blacephalon-GX/Naganadel
  45. Andrew Scott, Blacephalon-GX/Naganadel
  46. Chance Swafford, Zapdos/Lycanroc-GX
  47. Lance Bradshaw, Zapdos/Ultra Beasts
  48. Jakob Friedrich, Pikachu & Zekrom-GX
  49. Kyle Kleissle, Zapdos/Ultra Beasts
  50. Matthew Connors, Zapdos/Ultra Beasts
  51. Gregory Smith, Hoopa/Regigigas
  52. Nick Robinson, Malamar/Ultra Necrozma-GX
  53. Luke Gjerde, Zoroark-GX/Lycanroc-GX/Weavile with Dangerous Drill
  54. Phillip Barta, Buzzwole/Lucario-GX
  55. John Collins, Alolan Persian/Lycanroc-GX
  56. Patrick Littleson, Zapdos/Jirachi/Jolteon-GX
  57. Gibson Archer-Tang, Blacephalon-GX/Naganadel
  58. Bruce Dziak Jr., Zoroark-GX/Gardevoir-GX
  59. Tristan Macek, Zapdos/Ultra Beasts
  60. Isaac Milaski, Blacephalon-GX/Naganadel

Notes
  • This was Caleb Gedemer's second Regional win of the 2018-19 season (and the second of his career). Gedemer was undefeated (12-0-5) throughout the weekend. 

Stream matches
Full VODs: Day 1/Day 2

Round 1 / watch

Round 2 / watch

Round 3 / watch

Round 4 / watch

Round 5 / watch

Round 6 / watch

Round 7 / watch

Round 8 / watch

Round 9 / watch

Round 10 / watch

Round 11 / watch

Round 12 / watch

Round 13 / watch

Round 14 / watch

Top 8 / watch

Top 4 / watch

Final / watch

More links

No comments:

Post a Comment