2019 World Championships

Dates: August 16-18
Location: Walter E. Washington Convention Center, Washington, DC, USA
Day 1 attendance:
Day 2 attendance: 118 Masters
Format: Standard UPR-UNM

Decklists

Statistics

Day 1 metagame (excluding JP and KR players)*
Day 2 metagame (excluding JP and KR players)*
*These data were collected by RK9 Labs. Japanese and Korean players did not use RK9 Labs for decklist submission, so statistics on their decks are currently lacking. PokéStats is currently working to acquire this information so we can develop complete metagame statistics. 

Day 2 final standings
  1. Henry Brand (AU), 5-1-1 (seed 6) - Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  2. Shintaro Ito (JP), 6-1-0 (seed 1) - Blacephalon-GX/Naganadel 
  3. Blaine Hill (US), 5-0-2 (seed 2) - Reshiram & Charizard-GX
  4. Tord Reklev (NO), 5-0-2 (seed 4) - Reshiram & Charizard-GX
  5. Kaiwen Cabbabe (AU), 5-0-2 (seed 3) - Pikachu & Zekrom-GX
  6. Pacco Saurus (ES), 5-1-1 (seed 5) - Reshiram & Charizard-GX
  7. Ryota Ishiyama (JP), 5-1-1 (seed 7) - Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  8. Isaiah Williams (US), 5-1-1 (seed 8) - Oranguru/Pidgeotto Control
  9. Hideki Sano (JP), 5-1-1 - Gardevoir & Sylveon-GX (notes)
  10. Karl Peters (DE), 5-2-0 Gardevoir & Sylveon-GX
  11. Bert Wolters (NL), 4-1-2 - Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  12. Yoshiyuki Yamaguchi (JP), 4-1-2 - Reshiram & Charizard-GX
  13. Jonathan Fabrizio Bellucci Lanciano (AR), 4-1-2 - Blacephalon-GX/Naganadel
  14. Shunpei Hosoya (JP), 4-1-2 - Gardevoir & Sylveon-GX
  15. Gustavo Wada (BR), 4-1-2 - Pikachu & Zekrom-GX
  16. Zakary Krekeler (US), 4-2-1 - Weavile-GX/Naganadel Toolbox (notes)
  17. Lucas Henrique de Araujo Pereira (BR), 4-2-1
  18. Charlie Lockyer (US), 4-2-1 - Pikachu & Zekrom-GX
  19. Otavio Gouveia (BR), 4-2-1 - Reshiram & Charizard-GX
  20. Robin Schulz (DE), 4-2-1 - Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  21. Justin Bokhari (US), 4-2-1 - Pikachu & Zekrom-GX
  22. Jose Marrero (US), 4-2-1 - Reshiram & Charizard-GX (notes)
  23. Daniel Altavilla (US), 4-2-1 - Oranguru/Pidgeotto Control
  24. Keito Uchida (JP), 4-2-1 - Malamar/Ultra Necrozma-GX
  25. Bryan de Vries (NL), 4-2-1 - Pikachu & Zekrom-GX
  26. Dylan Gunn (US), 4-2-1 - Keldeo-GX/Bronzong Stall
  27. Louis Chi (NZ), 4-2-1 - Blacephalon-GX/Naganadel
  28. Mehdi Hafi (FR), 4-2-1 - Reshiram & Charizard-GX
  29. Pedro Eugenio Torres (ES), 4-2-1 - Reshiram & Charizard-GX
  30. Rahul Reddy (US), 4-2-1 - Reshiram & Charizard-GX with Martial Arts Dojo (notes)
  31. Riley Hulbert (US), 4-2-1 - Gardevoir & Sylveon-GX
  32. Dennis Peroff (CA), 3-0-4 - Malamar/Ultra Necrozma-GX with Gengar & Mimikyu-GX (notes)
  33. Ian Robb (US), 4-3-0 - Pikachu & Zekrom-GX
  34. Christian Hasbani (AU), 3-1-3 - Malamar/Giratina/Spell Tag with Espeon & Deoxys-GX
  35. Azul Garcia Griego (US), 3-1-3 - Oranguru/Pidgeotto Control
  36. Bernardo Dias (PT), 3-1-3 - Malamar/Ultra Necrozma-GX
  37. Clifton Goh (SG), 4-3-0 - Pikachu & Zekrom-GX
  38. Haedon Jeong (KR), 4-3-0 - Blacephalon-GX/Volcanion
  39. Miguel Aml (ES), 4-3-0 - Reshiram & Charizard-GX
  40. Fabien Pujol (FR), 4-3-0 - Reshiram & Charizard-GX
  41. Marco Spataro (IT), 4-3-0 - Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  42. David Cooper (US), 4-3-0 - Pikachu & Zekrom-GX
  43. Will Jenkins (US), 3-2-2 - Pikachu & Zekrom-GX
  44. Ilya Kornilov (FI), 3-2-2 - Gardevoir & Sylveon-GX
  45. Martin Janouš (CZ), 3-2-2 - Spiritomb
  46. Tatsuya Kobayashi (JP), 3-2-2 - Weavile-GX/Naganadel Toolbox
  47. Takuya Yoneda (JP), 3-2-2 - Malamar/Giratina & Garchomp-GX
  48. Dan Irish (US), 3-2-2 - Blacephalon-GX/Green's Exploration
  49. Colin Tang (MY), 3-2-2 - Pikachu & Zekrom-GX
  50. Alex Schemanske (US), 3-3-1 - Gengar & Mimikyu-GX/Omastar
  51. Haruki Satoyama (JP), 3-3-1 - Gardevoir & Sylveon-GX
  52. Michele Schiraldi (CA), 3-3-1 - Malamar/Garchomp & Giratina-GX
  53. Zach Lesage (CA), 3-3-1 - Blacephalon-GX/Persian-GX
  54. Tristan Lackey (US), 3-3-1 - Pikachu & Zekrom-GX
  55. Pablo Meza (MX), 3-3-1 - Pikachu & Zekrom-GX
  56. Stéphane Ivanoff (FR), 3-3-1 - Gardevoir & Sylveon-GX
  57. Jon Eng (US), 3-3-1 - Reshiram & Charizard-GX
  58. Koki Kimura (JP), 2-1-4 - Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  59. Nicolas Galaz (CL), 3-3-1 - Pikachu & Zekrom-GX
  60. Sander Wojcik (NL), 3-3-1 - Rowlet & Alolan Exeggutor-GX/Araquanid/Leavanny/Shaymin 
  61. Jack Underwood (AU), 3-3-1 - Mewtwo & Mew-GX/Blastoise Toolbox
  62. Tobias Thesing (DE), 3-3-1 - Fossil Toolbox
  63. Jimmy Pendarvis (US), 3-3-1 - Oranguru/Pidgeotto Control
  64. Miloslav Posledni (CZ), 3-4-0 - Pikachu & Zekrom-GX
  65. Daichi Shimada (JP), 3-4-0 - Gardevoir & Sylveon-GX
  66. Shintaro Yamamoto (JP), 3-4-0 - Fossil Toolbox
  67. Konsta Kallama (FI), 3-4-0 - Malamar/Giratina/Spell Tag
  68. Victor Freitas (BR), 2-2-3 - Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  69. Ryan Kingaby (ZA), 3-4-0 - Reshiram & Charizard-GX
  70. Koji Morimoto (JP), 3-4-0 - Reshiram & Charizard-GX
  71. Shota Yamada (JP), 3-4-0 - Gardevoir & Sylveon-GX
  72. Danny Prather (US), 3-4-0 - Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  73. Magnus Pedersen (DK), 3-4-0 - Slowpoke & Psyduck-GX
  74. Yu Ito (JP), 2-3-2 - Malamar/Ultra Necrozma-GX
  75. Seongmo Byun (KR), 2-3-2 - Reshiram & Charizard-GX
  76. Timothy Tsang (GB), 2-3-2 - Malamar/Giratina/Spell Tag
  77. Luke Schmitt (AU), 2-3-2 - Pikachu & Zekrom-GX (notes)
  78. Mark Andersen (DK), 2-3-2 - Pikachu & Zekrom-GX
  79. Adam Hawkins (GB), 2-3-2 - Weavile-GX/Naganadel Toolbox
  80. Francisco Toranzo Santiago (ES), 2-3-2 - Malamar/Giratina/Spell Tag with Espeon & Deoxys-GX
  81. Brent Tonisson (AU), 2-3-2 - Malamar/Giratina/Spell Tag with Espeon & Deoxys-GX
  82. Michael Pramawat (US), DNF 2-3-1 - Oranguru/Pidgeotto Control
  83. Jason Annichiarico (US), DNF 2-3-1 - Pikachu & Zekrom-GX
  84. Justin Kulas (US), 2-4-1 - Pikachu & Zekrom-GX (notes)
  85. Kosuke Hibino (JP), 2-4-1 - Malamar/Ultra Necrozma-GX
  86. Alex Silva (BR), 2-4-1 - Malamar/Garchomp & Giratina-GX
  87. Eric Brooks (US), 2-4-1 - Pikachu & Zekrom-GX
  88. Aaron Van Der Kolk (AU), 2-4-1 - Malamar/Giratina/Spell Tag
  89. Jordan Palmer (AU), 2-4-1 - Malamar/Giratina/Spell Tag
  90. Kenny Britton (US), 2-4-1 - Pikachu & Zekrom-GX
  91. Poet Larsen (US), 2-4-1 - Gardevoir & Sylveon-GX
  92. Jimmy Wuyts (BE), 2-4-1 - Chandelure (notes)
  93. Jose Carlos Gomez (PE), 2-4-1 - Malamar/Ultra Necrozma-GX
  94. Hampus Eriksson (SE), 2-5-0 - Beeheyem
  95. Itsuku Kito (JP), 2-5-0 - Malamar/Garchomp & Giratina-GX
  96. Steven Mao (DE), DNF 2-3-0 - Reshiram & Charizard-GX
  97. Dalton Didelot (US), 1-3-3 - Malamar/Ultra Necrozma-GX
  98. Eri Nakamura (JP), 1-3-3 - Gardevoir & Sylveon-GX
  99. Alessandro Cremascoli (IT), 2-5-0 - Shedinja Control
  100. João Pedro Medeiros Zambrano (BR), DNF 1-2-2 - Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  101. Joey Ruettiger (US), 1-4-2 - Pikachu & Zekrom-GX
  102. Nico Alabas (DE), 1-4-2 - Reshiram & Charizard-GX
  103. Simone Soldo (IT), 1-4-2 - Malamar/Giratina/Spell Tag with Espeon & Deoxys-GX
  104. Bastian Silva (CL), DNF 1-3-2 - Malamar/Garchomp & Giratina-GX
  105. Caleb Gedemer (US), DNF 1-4-1 - Oranguru/Pidgeotto Control
  106. Luke Kirkham (GB), DNF 1-3-1 - Spiritomb
  107. Kohei Kurita (JP), 1-5-1 - Pikachu & Zekrom-GX
  108. Philipp Leciejewski (DE), 1-5-1 - Gengar & Mimikyu-GX/Omastar
  109. Scot Symonds (GB), 1-5-1 - Malamar/Giratina/Spell Tag
  110. Kaden Brent (US), DNF 1-3-1 - Keldeo-GX/Bronzong Stall
  111. Ondrej Skubal (CZ), 1-5-1 - Beheeyem
  112. Connor Finton (US), 1-5-1 - Whimsicott-GX/Porygon-Z
  113. Phong Nguyen Hai (CZ), DNF 0-2-3 - Spiritomb
  114. Jit Min Lim (SG), DNF 1-3-0 - Pikachu & Zekrom-GX/Magnezone
  115. Dante Moreno (MX), 1-6-0 - Malamar/Ultra Necrozma-GX
  116. Zachary Cooper (US), DNF 0-3-1 - Shedinja Control
  117. Eric Smith (US), DNF 0-3-1 - Blacephalon-GX/Green's Exploration (notes)
  118. Manuel Jorach (AT), 0-7-0 - Blacephalon-GX/Naganadel

Notes
  • This was the first-ever sanctioned tournament in the Ultra Prism-Unified Minds format. This season, TPCI elected to perform the yearly set rotation before Worlds rather than after it, so Sun & Moon, Guardians Rising, Burning Shadows, Crimson Invasion, and Shining Legends were not legal for Worlds despite being Standard-legal during the 2018-19 season. 
  • Henry Brand became the first Australian Masters division World Champion. 
  • Shintaro Ito became the fourth player to reach more than one Masters Division World Championship final (he previously won Worlds in 2016), after Ross Cawthon (2005, 2011), Jason Klaczynski (2006, 2008, 2013), and Igor Costa (2012, 2014). 
  • Despite being regarded by many as possibly the greatest player of all time, three-time International Champion Tord Reklev had eluded a Top 8 appearance at the World Championships in all of his previous appearances. He finally reached Top 8 (and advanced to Top 4) at this one, his eighth Worlds appearance since he began playing. 
  • Defending World Champion Robin Schulz finished in 20th place. He and Ito were the only previous World Champions to compete in Day 2 at this World Championships. 

Stream matches
This event was streamed by TPCI on Twitch, with commentary from Cora GeorgiouJeremy Jallen, Josue Rojano, Kyle SabelhausKyle Sucevich, and Kenny Wisdom, with Anna Prosser Robinson as host.

Full VODs: Day 1 - main stream / Day 1 - TCG stream / Day 2 - main stream / Day 2 - TCG stream / Finals

Day 1 - Round 1 / watch
Day 1 - Round 2 / watch
Day 1 - Round 3 / watch
Day 1 - Round 4 / watch
Day 1 - Round 5 / watch
Day 1 - Round 5 / watch
Day 1 - Round 6 / watch
Day 1 - Round 6 / watch
Day 1 - Round 7 / watch
Day 1 - Round 8 / watch
Day 2 - Round 1 / watch
Day 2 - Round 2 / watch
Day 2 - Round 3 / watch
Day 2 - Round 3 / watch
Day 2 - Round 4 / watch
Day 2 - Round 4 / watch
Day 2 - Round 5 / watch
Day 2 - Round 6 / watch
Day 2 - Round 7 / watch
Day 2 - Top 8 / watch
Day 2 - Top 4 / watch
Day 3 - Final / watch


More links

1 comment: