2020 Collinsville Regionals

Dates: February 29-March 1
Location: Gateway Center, Collinsville, Illinois, USA
Organizer: Yeti Gaming
Attendance: 640 Masters
Format: Expanded BLW-SSH

Decklists

Statistics

Day 2 final standings
  1. Justin Bokhari, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  2. Kolton Day, Rowlet & Alolan Exeggutor-GX/Vileplume with Exeggutor PLF
  3. Lucas Benson, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  4. John Mostowy, Stall Toolbox
  5. Will Jenkins, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  6. Grant Hays, Rowlet & Alolan Exeggutor-GX/Vileplume
  7. Andrew Mahone, Snorlax VMAX/Cinccino
  8. Zachary Cooper, Stall Toolbox
  9. Joey Ruettiger, Arceus & Dialga & Palkia-GX/Zacian V
  10. Joshua Yehl, Arceus & Dialga & Palkia-GX/Blacephalon-GX (notes)
  11. Rowan Stavenow, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  12. Scotty Chesser, Garchomp & Giratina-GX/Roxie/Weezing/Noivern-GX/Tapu Koko ♢
  13. Ben Cryer, Turbo Dark
  14. Grant Manley, Florges Stall (notes)
  15. Frank Percic, Mew/Cramorant V Toolbox (notes)
  16. Drew Ashbacher, Ultra Necrozma/Garbodor
  17. Brendan Dixon, Stall Toolbox
  18. Isaiah Bradner, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  19. Jordan Nelle, Arceus & Dialga & Palkia-GX/Zacian V with Noivern-GX
  20. Connor Finton, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  21. Eric Shen, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  22. Gabriel Smart, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  23. Adler Pierce, Stall Toolbox
  24. Isaac Milaski, Stall Toolbox
  25. Bob Zhang, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  26. Andrew Rogers, Ultra Necrozma/Octillery/Ultra Beasts
  27. Caleb Patton, Garchomp & Giratina-GX/Roxie/Weezing/Noivern-GX/Tapu Koko ♢
  28. Nathan Brower, Florges Stall
  29. Hunter Butler, Mew/Cramorant V Toolbox
  30. Jose Avila, Rowlet & Alolan Exeggutor-GX/Vileplume
  31. Evan Malone, Stall Toolbox
  32. Dylan Gunn, Stall Toolbox
  33. Dartagnan Fancher, Ultra Necrozma/Octillery/Ultra Beasts
  34. Alex Schemanske, Morpeko VMAX/Dusknoir
  35. Thomas Happel, Stall Toolbox
  36. Chad Ross, Garbodor GRI/Alolan Muk TEU/Polteageist
  37. Kyle Ritchey, Rowlet & Alolan Exeggutor-GX/Vileplume with Rillaboom
  38. Caleb Gedemer, Turbo Metal
  39. Andrew Nunez, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  40. Evan Smith, Stall Toolbox
  41. Jake Ewart, Cinccino Control
  42. Sam Elliott, Trevenant BREAK
  43. Brady Heath, Stall Toolbox
  44. Carrington Huffman, Sableye/Garbodor
  45. Wyatt Palguta, Ultra Necrozma/Garbodor
  46. Zack Taylor, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  47. Thomas Masse Jr., Rowlet & Alolan Exeggutor-GX/Vileplume
  48. John Gilomen, Zacian V/Clay
  49. Maximino Mendez, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  50. Michael Laundrie, Ultra Necrozma/Garbodor
  51. Alexander Pineda, Sableye/Green's Exploration Control
  52. Andrew Mancuso, Rowlet & Alolan Exeggutor-GX/Vileplume with Rillaboom
  53. TJ Ortiz, Ultra Necrozma/Octillery/Ultra Beasts with Noivern-GX
  54. Zachery Stover, Rowlet & Alolan Exeggutor-GX/Vileplume
  55. Zachary Fortier, Ultra Necrozma/Octillery/Alolan Muk with 2 Sudowoodo
  56. James Langley, Stall Toolbox
  57. Nicholas Moffitt, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  58. Tanner Hurley, Stall Toolbox
  59. Carter Anderson, Garchomp & Giratina-GX/Roxie/Weezing/Noivern-GX/Tapu Koko ♢
  60. Jeffrey Torres, Stall Toolbox (notes)
  61. Ryan Doverspike, Rowlet & Alolan Exeggutor-GX
  62. Ahmed Ali, Night March with Silvally-GX CEC
  63. Ashton Parker, Ultra Necrozma/Garbodor with Noivern-GX and Naganadel & Guzzlord-GX
  64. Tyler Annaert, Reshiram & Zekrom-GX/Ho-Oh-EX with Arceus & Dialga & Palkia-GX
  65. Hector Ibarra, Zoroark-GX/Snorlax VMAX
  66. Don Deatrick, Snorlax VMAX/Cinccino
  67. Pablo Meza, Trevenant & Dusknoir-GX/Milotic
  68. Tyler Renfro, Zacian V/Clay
  69. Ryan Pena, Sableye/Garbodor
  70. Connor Chiappetta, Zoroark-GX/Snorlax VMAX

Notes
  • This was the first major Expanded tournament to feature the Sword & Shield set block. 

Streamed matches
This event was streamed by the official Pokémon Twitch channel, with commentary from Chip RicheyKyle Sabelhaus, and Kenny Wisdom. Rather than utilizing their separate TCG and VGC channels, TPCI elected to show both TCG and VGC Swiss rounds on a single channel, and show Top 8 for both games on Sunday, meaning only a handful of TCG Swiss rounds were streamed.

Round 6 / watch

Round 7 / watch

Round 8 / watch

Top 8 / watch

Top 4 / watch

Finals / watch

More links

No comments:

Post a Comment