Atlas Collectables POG Championships

Dates: August 22-23, 2020
Location: online (PTCGO)
Organizer: AtlastPOG
Day 1 attendance: 
Day 2 attendance: 256 Players
Format: Standard UPR-DAA

The Pokémon Online Global Championships, sponsored by Atlas Collectables, was the unofficial  community-organized replacement for the 2019-20 season's World Championships (canceled due to the COVID-19 pandemic). In terms of event logistics, prestige, and caliber of players attending, this event was possibly the "biggest" PTCGO-based tournament in the game's history.

Tournament format
  • Two-day format, with Day 1 open to all players, and top worldwide CP earners from 2019-20 season (pre-cancellation) receiving a Day 1 bye
  • Day 1: 10 best-of-1 untimed Swiss rounds. Players accumulating 7 wins automatically qualified to Day 2 and players accumulating more than 3 losses were automatically dropped from the tournament.
  • Day 2: players advancing from Day 1 combined with auto-Day 2 qualified "top" players and played 8 best-of-3 untimed Swiss rounds. Top 8 cut with 75 minute time limit per match.

Decklists

Statistics

Top 32 final standings
  1. Isaiah Bradner (7/1/1), Pikachu & Zekrom-GX (list)
  2. Sander Wojcik (7/1/1), Cinccino Control (list)
  3. Vitor Lugon (7/1/1), Vikavolt V (list)
  4. Man Kin Ho (7/1/1), Mewtwo & Mew-GX/Welder Toolbox (list)
  5. Will Jenkins (8/1/0), Pikachu & Zekrom-GX (list
  6. Pablo Meza (7/0/2), Arceus & Dialga & Palkia-GX/Zacian V/Order Pad (list)
  7. Brandon Salazar (7/0/2), Eternatus VMAX/Piers (list)
  8. Haruto Fujita (7/1/1), Mareep/Magcargo Mill (list)
  9. Rahul Reddy (7/1/1), Mewtwo & Mew-GX/Welder Toolbox (list)
  10. Masamichi Hattori (7/2/0), Blacephalon UNB (list)
  11. Eder Jarillo Soto (7/2/0), Pikachu & Zekrom-GX (list)
  12. Ondřej Škubal  (7/2/0), Blacephalon UNB (list)
  13. Liam Kidd (7/2/0), Pikachu & Zekrom-GX (list)
  14. Otavio Gouveia (7/2/0), Arceus & Dialga & Palkia-GX/Zacian V (list)
  15. Lukas Dellenbach (7/2/0), Excadrill CEC (list)
  16. Justin Templer (7/2/0), Blacephalon UNB (list)
  17. Yusuke Saeki (7/2/0), Pikachu & Zekrom-GX (list)
  18. Kevin Clemente (7/2/0), Pikachu & Zekrom-GX (list)
  19. Justin Bokhari (7/2/0), Pikachu & Zekrom-GX (list)
  20. João Pedro Medeiros (6/2/1), Pikachu & Zekrom-GX (list)
  21. Alexandre Braga (6/2/1), Arceus & Dialga & Palkia-GX/Zacian V (list)
  22. Luis Delgado (6/2/1), Arceus & Dialga & Palkia-GX/Zacian V (list)
  23. Caleb Rogerson (6/2/1), Pikachu & Zekrom-GX (list)
  24. Max Wang (6/2/1), Blacephalon UNB (list)
  25. Shio Tanimoto (6/2/1), Arceus & Dialga & Palkia-GX/Zacian V (list)
  26. Anton Piccio (6/2/1), Vikavolt V (list)
  27. Yuma Shozaki (6/3/0), Mewtwo & Mew-GX/Welder Toolbox (list)
  28. Stephon Robinson (6/3/0), Eternatus VMAX (list)
  29. Stéphane Ivanoff (6/3/0), Mad Party with Jirachi ♢/Mr. Mime (list)
  30. Takahiro Ikeda (6/3/0), Centiskorch VMAX (list)
  31. Ippo Kito (6/3/0), Mewtwo & Mew-GX/Malamar Toolbox (list)
  32. Andrew Hedrick (6/3/0), Blacephalon UNB (list)

Notes

VODs

Day 1 - Pod 1 
Round 1 / watch

Round 2 / watch

Round 3 / watch

Round 4 / watch

Round 5 / watch


Round 6 / watch

Round 7 / watch

Round 8 / watch

Round 9 / watch

Round 10 / watch

Day 2 - Pod 2
Round 1 / watch



Round 2 / watch


Round 3 / watch


Round 4 / watch



Round 5 / watch


Round 6 / watch



Round 7 / watch


Round 8 / watch


Round 9 / watch


Round 10 / watch


Day 2
Round 1 / watch


Round 2 / watch


Round 3 / watch


Round 4 / watch


Round 5 / watch


Round 6 / watch


Round 7 / watch


Round 8 / watch



Round 9 / watch


Top 8A / watch


Top 8B / watch


Top 4A / watch


Top 4B / watch


Final / watch






More links



No comments:

Post a Comment