PokéStats Old Format Tournament 3: XY-STS

Dates: May 14-23, 2020
Location: online (PTCGO)
Organizer: PokéStats
Attendance: 52 players
Format: XY-STS

Decklists

Statistics

Final standings
  1. Bert Wolters (4-0-2, seed 3), Greninja BREAK (notes)
  2. Mike Fouchet (5-1-0, seed 1), Night March
  3. Seena Ghaziaskar (5-1-0, seed 2), Trevenant BREAK
  4. Nick Hacquebord (4-0-2, seed 5), Trevenant BREAK
  5. Reno Bernardo (4-0-2, seed 4), M Rayquaza-EX/Glaceon-EX/Jolteon-EX
  6. Lucas Sokolik (4-1-1, seed 6), Volcanion
  7. Robin Schulz (4-1-1, seed 7), Giratina-EX/Seismitoad-EX
  8. Ben Schlicting (4-1-1, seed 8), 
  9. Le Bui (4-2), Vileplume Toolbox
  10. Grant Manley (4-2), M Sceptile-EX
  11. Jared Grimes (4-2), Darkrai-EX/Giratina-EX/Garbodor
  12. Matthew Kramer (4-2), Wailord-EX/Aegislash-EX/M Sceptile-EX Stall
  13. Nicholas Sparzo (4-2), Night March/Vespiquen
  14. Logan Adams (4-2), Night March/Vespiquen
  15. M. Cecil Dietz (4-2), Volcanion
  16. Jackson Paulson (3-2-1), Greninja BREAK
  17. Zac Cooper (3-2 drop), M Audino-EX/Metal
  18. Pete Chisholm (3-3), Trevenant BREAK
  19. Carter Barsh (3-2 drop), Darkrai-EX/Giratina-EX/Yveltal/Garbodor
  20. Draydon Davis (3-3), M Audino-EX/Metal
  21. Sam Johnston (3-3), Night March
  22. Phinnegan Lynch (3-3), Seismitoad-EX/Crobat
  23. Joseph Figliano (3-3), Vileplume Toolbox
  24. Brandon Flowers (3-3), Vespiquen/Vileplume
  25. Jackson T. (3-3), Seismitoad-EX/Crobat
  26. Hayden Frew (3-3), M Audino-EX/Metal
  27. Chip Richey (2-2 drop), Night March with Galvantula
  28. Karl Kujak (2-3 drop), Night March/Vespiquen
  29. Loc Nguyen (2-3 drop), Yveltal/Zoroark BREAK
  30. Josh Frink (2-4), 
  31. Jon Howes (2-4), Vileplume Toolbox
  32. Brandon Johnson (2-2 drop), M Audino-EX/Metal
  33. Bolly Olufon (2-4), Vespiquen/Vileplume
  34. Aden Cunningham (1-3 drop), Darkrai-EX/Giratina-EX/Garbodor
  35. Aaron Friedman (1-2 drop), M Audino-EX/Metal
  36. Austin Pierce (1-3 drop), Night March
  37. Josh Marking (1-2 drop), Vespiquen/Vileplume
  38. Simone Canziani (1-2 drop), Bronzong 
  39. Hunter Harless (1-2 drop), Trevenant BREAK
  40. Benji Hutchings (1-4 drop), Water Toolbox
  41. Nico Gist (1-3 drop), Vespiquen/Vileplume
  42. Taylor Greenstreet (1-3 drop), Night March
  43. Benjamin Rabaiotti (1-2 drop), Yveltal/Mew
  44. Drew Allen (0-2 drop), Vileplume Toolbox
  45. Andrew Parsons (0-3 drop), Greninja BREAK
  46. Jake Santiago (0-3 drop), Bunnelby/Houndoom-EX/Vileplume Mill
  47. Sujith Nalabolu (0-4 drop), Vespiquen/Zoroark/Bronzong/Excadrill
  48. Rahul Reddy (0-2 drop), Vespiquen/Vileplume
  49. Bart Musser (0-2 drop), Greninja BREAK
  50. Francesco Pasquale Caterino (0-2 drop), Vespiquen/Yveltal
  51. Austen Vance (0-2 drop), Yveltal/Vileplume
  52. Avarin Villarreal Jr. (0-2 drop), M Audino-EX/Metal

Notes

VODs

More links

No comments:

Post a Comment