March 24, 2018

2018 Portland Regionals Liveblog

Portland Regionals are this weekend in Oregon, USA. The tournament is Standard format, BRT-UPR. Lucario-GX is legal for the first time.

Be sure to check out our Twitter coverage as well.

Stream: https://www.twitch.tv/joshsampson

Day 2 players & decks
  1. Daniel Altavilla, 8-1-0 - Quad Hoopa
  2. Xander Pero, 8-1-0 - Espeon-GX/Garbodor
  3. Joe Ruettiger, 7-0-2 - Greninja BREAK
  4. Xander Soriano, 7-2-0 - Espeon-GX/Garbodor
  5. Simon Narode, 6-0-3 - Sylveon-GX
  6. Jon Eng, 6-0-3 - Greninja BREAK
  7. Pablo Meza, 7-2-0 - Sylveon-GX
  8. Ricky Gao, 7-2-0 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  9. Sam Hough, 7-2-0 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  10. Hunter Butler, 7-2-0 - Quad Hoopa
  11. Caleb Gedemer, 7-2-0 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  12. Lance Bradshaw, 6-1-2 - Fighting/Garbodor
  13. Sam Chen, 6-1-2 - Sylveon-GX
  14. Ben Potter, 6-1-2 - 
  15. Peter Kica, 6-1-2 - VikaBulu
  16. Poet Larson, 6-1-2 - 
  17. Christopher Schemanske, 6-1-2 - Lucario-GX/Octillery
  18. Hayden Cameron-Jacobus, 6-1-2 - Quad Hoopa
  19. Jake Morgan, 6-1-2 - Zoroark-GX/Lucario-GX
  20. Colter Decker, 6-1-2 - Espeon-GX/Garbodor
  21. Alex Hill, 6-1-2 - VikaBulu
  22. Dejohne Umtuch, 6-1-2 - 
  23. Michael Pramawat, 6-1-2 - Lucario-GX/Lycanroc-GX/Octillery/Super Scoop Up
  24. Spencer Vanderpoel, 6-1-2 - Sylveon-GX
  25. Drew Allen, 6-1-2 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  26. Ross Cawthon, 6-1-2 - Lucario-GX/Buzzwole-GX
  27. James Taylor, 6-1-2 - 
  28. Rahul Reddy, 6-1-2 - Lucario-GX/Lycanroc-GX/Octillery/Super Scoop Up
  29. Tyler Ninomura, 6-1-2 - Lucario-GX/Buzzwole-GX
  30. Dallas Wright, 6-2-1 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  31. Liam Williams, 6-2-1 - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  32. Jonathan Paranada, 6-2-1 - Lucario-GX/Buzzwole-GX

Timeline

Day 2

4:58 PM - Top 8 begins! Bracket:

4:39 PM - We misreported Caleb Gedemer's deck as Garchomp/Lucario/Lucario-GX/Lycanroc-GX. It is actually Buzzwole-GX/Lycanroc-GX. Apologies for the confusion.


Day 1

9:36 PM EST - Xander Soriano (deck unknown) and Daniel Altavilla guarantee Day 2 appearances, advancing to 7-0-0!

7:33 PM EST - Liam Williams advances to 5-1-0, securing his 2018 Worlds Invite!

7:18 PM EST - The Kica/Altavilla incident was resolved by giving Kica a game loss; a judge was seated at the table at the start of game 2.

7:04 PM EST - The Twitch chat caught a gameplay error by Peter Kica during his Round 6 streamed match vs. Daniel Altavilla. Kica played Skyla and Guzma during the same turn; the casters did not catch it, but were alerted by the chat and tracked down a judge to resolve the issue. (There was no table judge for the stream match.)


Metagame/top players' decks
Many top players are playing Sylveon-GX, Lucario-GX variants, and VikaBulu.

Daniel Altavilla - Quad Hoopa
Kian Amini - Zoroark-GX/Lucario-GX
Igor Costa - Sylveon-GX
Jon Eng - Greninja BREAK
Azul Garcia Griego - VikaBulu
Alex Hill - VikaBulu
Peter Kica - VikaBulu
Pablo Meza - Sylveon-GX
Xander Pero - Espeon-GX/Garbodor
Joe Ruettiger - Greninja BREAK
Liam Williams - Buzzwole-GX/Lycanroc-GX


Notable matches

Round 1
Michael Pramawat vs. Sam Chen
Igor Costa (Sylveon-GX) vs. Israel Sosa (Yveltal-EX/Garbodor)
Xander Pero vs. Phinnegan Lynch

Round 2
Stefan Tabaco (1-0-0) vs. Jimmy Pendarvis (1-0-0)
Zach Lesage (1-0-0) vs. Caleb Gedemer (1-0-0)
Olliver Barr (1-0-0) vs. David Cohen (1-0-0)

Round 3
Phinnegan Lynch (1-0-1) vs. Travis Nunlist (1-0-1)

Round 4
John Roberts II (3-0-0) vs. Christopher Schemanske (3-0-0)
Alex Hill (3-0-0, VikaBulu) vs. Kian Amini (3-0-0, Zoroark-GX/Lucario-GX)
Kenny Britton (2-0-1) vs. Phinnegan Lynch (2-0-1)
Sam Chen (2-0-1) vs. Jonathan Paranada (2-0-1)

Round 5
Joe Ruettiger (4-0-0, Greninja BREAK) vs. Michael Catron (4-0-0, VikaBulu/Puzzle of Time/Order Pad)
Jon Eng (3-0-1, Greninja BREAK) vs. Zach Lesage (3-0-1)
Phinnegan Lynch (3-0-1) vs. Jonathan Paranada (3-0-1)
Zachary Bokhari (3-1-0) vs. Pablo Meza (3-1-0)

Round 6  
Peter Kica (5-0-0, VikaBulu) vs. Daniel Altavilla (5-0-0, Quad Hoopa)
Alex Koch (5-0-0) vs. Joe Ruettiger (5-0-0, Greninja BREAK)
Michael Pramawat (4-1-0) vs. Sorina Radu (4-1-0)
Michael Catron (4-1-0) vs. Liam Williams (4-1-0)
Olliver Barr (4-1-0) vs. Christopher Schemanske (4-1-0)
Kian Amini (4-1-0) vs. Ben Potter (4-1-0)
Justin Bokhari (3-1-1) vs. Kenny Britton (3-1-1)
Travis Nunlist (3-1-1) vs. John Roberts II (3-1-1)

Round 7 
Alex Koch (5-0-1) vs. Alex Hill (5-0-1)
Igor Costa (5-1-0) vs. Xander Pero (5-1-0)
Azul Garcia Griego (3-2-1) vs. Travis Nunlist (3-2-1)

Round 8 
Liam Williams (6-1-0) vs. Xander Pero (6-1-0)
Sam Hough (6-1-0) vs. Simon Narode (5-0-2)
Jon Eng (5-0-2) vs. John Roberts II (5-0-2)
Igor Costa (5-2-0) vs. Pablo Meza (5-2-0)

Round 9 
Daniel Altavilla (8-0-0, Quad Hoopa) vs. Xander Pero (8-0-0, Espeon-GX/Garbodor)
Simon Narode (6-0-2) vs. Jon Eng (6-0-2, Greninja BREAK)
Caleb Gedemer (6-2-0) vs. Michael Catron (6-2-0, VikaBulu with Puzzle of Time and Order Pad)

No comments:

Post a Comment