Prague SPE / Charlotte Regionals LIVEBLOG (March 17-18, 2018)

This weekend's major tournaments are a Special Event in Prague, Czech Republic and a Regional Championship in Charlotte, North Carolina, USA. Both events are Standard format, BRT-UPR. Follow our live coverage on Twitter and keep checking back here to see updates on the metagame, notable matches, and other trivia.

Streams
Prague: https://www.twitch.tv/limitless_tcg
Charlotte: https://www.twitch.tv/battlefactorytcg


Charlotte - DAY 2 ADVANCEMENTS:
  1. Joe Ruettiger, Greninja BREAK
  2. Alex Schemanske, Buzzwole-GX/Lycanroc-GX with Oricorio GRI 56
  3. Carl Sitavi
  4. Riley Hulbert
  5. Bob Zhang, Zoroark-GX/Golisopod-GX with Sudowoodo/Counter Energy
  6. Deon Lunsford,
  7. Natalie Shampay, Fighting/Garbodor
  8. Zackery Martin
  9. Makenzie Gilly, Hoopa/Wobbuffet/Regigigas/Xurkitree-GX
  10. Justin Kulas
  11. Kyle Sabelhaus, Zoroark-GX/Gardevoir-GX
  12. Chip Richey, Zoroark-GX/Counters
  13. Greg Minklei, Quad Hoopa
  14. Kyle Lesniewicz, Sylveon-GX
  15. Chris Siakala,
  16. Ryan Allred
  17. Josh Marking, Zoroark-GX/Lycanroc-GX
  18. Anthony Alvarez
  19. Alex Hill, Zoroark-GX/Lycanroc-GX
  20. Edwin Lopez,
  21. Kanghyn Seo, Zoroark/Weavile
  22. Gibson Archer-Tang
  23. Peter Kica, VikaBulu
  24. Zack Taylor, Zoroark-GX/Counters
  25. Alex Smetana
  26. Charlie Lockyer
  27. Eddie North
  28. Ryan Sabelhaus, Buzzwole-GX/Lycanroc-GX
  29. Patrick Robinson
  30. Zack Patterson, Sylveon-GX
  31. Igor Costa, Buzzwole-GX/Lycanroc-GX with Mew FAC
  32. Samuel Fontanez, Magnezone/Dusk Mane Necrozma-GX
  33. Athavan Balendran, Glaceon-GX/Zoroark-GX
  34. Ian Robb, Zoroark-GX/Golisopod-GX with Lurantis SM25

*** We're seeing several complaints about the venue and general organization of this event. Many players are calling it the worst-run US Regional of the season. Pairings is that are taking a very long time to be updated, with the waiting time between Rounds 1 and 2 being longer than either of the rounds themselves.

Top players' decks

Prague
Tord Reklev - Zoroark-GX/Golisopod-GX
Philip Schulz - Zoroark-GX/Golisopod-GX
Robin Schulz - Zoroark-GX/Golisopod-GX

Charlotte
Jamie DePamphilis - Greninja BREAK
Alex Hill - Zoroark-GX/Lycanroc-GX
Grafton Roll - Passimian/CounterBox
Kyle Sabelhaus - Zoroark-GX/Gardevoir-GX


Charlotte - notable matches
A player name in bold denotes the winner. (No bold names means the match was a draw.)

Round 1
Table 111: Cody Walinski vs. Xander Pero
Table 205: Zander Bennett vs. Ian Robb
Table 255: Kyle Sabelhaus vs. Tristan Macek

Round 2 
Table 71: Andrew Mahone (1-0-0) vs. Jonathan Crespo (1-0-0)
Table 86: Ryan Allred (1-0-0) vs. Isaiah Williams (1-0-0)
Table 88: Conner LaVelle (1-0-0) vs. Chris Siakala (1-0-0)
Table 138: Phinnegan Lynch (1-0-0) vs. Christopher Schemanske (1-0-0)

Round 3 
Table 9: Alex Hill (2-0-0, Zoroark-GX/Lycanroc-GX) vs. Grafton Roll (2-0-0, Passimian/Counters)
Table 49: Jamie DePamphilis (2-0-0, Greninja BREAK) vs. Alex Wilson (2-0-0)
Table 150: Zakary Krekeler (1-0-1) vs. Nathan Brower (1-0-1)

Round 4
Table 16: Alex Schemanske (3-0-0) vs. Jose Marrero (3-0-0)
Table 27: Christopher Schemanske (3-0-0) vs. Kyle Sabelhaus (3-0-0)
Table 84: Grafton Roll (2-1-0, Passimian/Counters) vs. Michael Catron (2-1-0)
Table 166: Alex Wilson (2-1-0) vs. Grant Manley (2-1-0)

Round 5 
Table 7: Jamie DePamphilis (4-0-0, Greninja BREAK) vs. Josh Marking (4-0-0, Zoroark-GX/Lycanroc-GX)
Table 11: Joe Ruettiger (4-0-0) vs. Alex Hill (4-0-0, Zoroark-GX/Lycanroc-GX)
Table 38: Ian Robb (3-0-1) vs. Dean Nezam (3-0-1)

Round 6 
Table 1: Joe Ruettiger (5-0-0) vs. Josh Marking (5-0-0, Zoroark-GX/Lycanroc-GX)
Table 2: Igor Costa (5-0-0) vs. Ryan Sabelhaus (5-0-0)
Table 10: Jose Marrero (4-0-1) vs. Riley Hulbert (4-0-1)
Table 24: Chris Siakala (4-1-0) vs. Jimmy Pendarvis (4-1-0)
Table 30: Conner LaVelle (4-1-0) vs. Azul Garcia Griego (4-1-0)
Table 72: Tristan Macek (3-1-1) vs. Russell LaParre (3-1-1)

Round 7 
Table 1: Joe Ruettiger (6-0-0) vs. Alex Bunker (6-0-0, Zoroark-GX/Lycanroc-GX)
Table 6: Chip Richey (5-0-1) vs. Eric Smith (5-0-1)
Table 8: Josh Marking (5-1-0, Zoroark-GX/Lycanroc-GX) vs. Jimmy Pendarvis (5-1-0)
Table 15: Ryan Sabelhaus (5-1-0) vs. Conner LaVelle (5-1-0)
Table 19: Peter Kica (5-1-0) vs. Alex Schemanske (5-1-0)
Table 67: Chris Siakala (4-2-0) vs. Alex Wilson (4-2-0)
Table 90: Sydney Morisoli (4-2-0) vs. Grant Manley (4-2-0)

Round 8 
Table 1: Joe Ruettiger (7-0-0, Greninja BREAK) vs. Chip Richey (6-0-1)
Table 6: Igor Costa (6-1-0) vs. Alex Schemanske (6-1-0)
Table 7: Ryan Sabelhaus (6-1-0) vs. Alex Hill (6-1-0, Zoroark-GX/Lycanroc-GX)
Table 8: Natalie Shampay (6-1-0) vs. Rahul Reddy (6-1-0)
Table 24: Daniel Altavilla (5-1-1) vs. Chris Siakala (5-1-1)
Table 45: Pablo Meza (4-0-3) vs. Jamie DePamphilis (5-2-0)

No comments:

Post a Comment