2019 Knoxville Regionals

Dates: October 12-13
Location: Knoxville Convention Center, Knoxville, Tennessee
Organizer: Top Cut Events
Attendance: 814 Masters
Format: Standard UPR-HIF

Decklists

Statistics

Day 2 metagame and matchup spreads



Complete Day 1 metagame
via RK9 Labs

Day 2 final standings
  1. Daniel Altavilla, Mewtwo & Mew-GX Toolbox (notes)
  2. Jon Eng, Pikachu & Zekrom-GX with Farfetch'd
  3. Justin Bokhari, Pikachu & Zekrom-GX
  4. Azul Garcia Griego, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  5. Andrew Mahone, Pikachu & Zekrom-GX
  6. Hunter Butler, Blacephalon-GX/Naganadel with Naganadel-GX  FLI
  7. Isaiah Bradner, Oranguru/Pidgeotto Control
  8. Grant Manley, Oranguru/Pidgeotto Control
  9. Nicholas Legg, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  10. Connor Foster, Oranguru/Pidgeotto Control
  11. John Mostowy, Lucario & Melmetal-GX/Green's Exploration
  12. Jeffrey Criss, Blacephalon UNB/Pidgeotto (notes)
  13. Brian Miller, Oranguru/Pidgeotto Control
  14. Drew Cate, Reshiram & Charizard-GX/Green's Exploration (notes)
  15. Hunter Harless, Turbo Reshiram & Charizard-GX
  16. Tanner Hurley, Pikachu & Zekrom-GX
  17. Ryan Simons, Oranguru/Pidgeotto Control
  18. Michael Cooper, Gardevoir & Sylveon-GX
  19. Dean Nezam, Gardevoir & Sylveon-GX
  20. Caleb Gedemer, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  21. Jimmy Pendarvis, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  22. Alexander Holtz, Gardevoir & Sylveon-GX
  23. Manuel Giannoni Guzman, Pikachu & Zekrom-GX
  24. Adler Pierce, Malamar/Giratina/Spell Tag
  25. Noah Sawyer, Malamar/Giratina/Spell Tag (notes)
  26. Isaac Milaski, Oranguru/Pidgeotto Control
  27. Eddie North, Blacephalon-GX/Naganadel (notes)
  28. Ryan Allred, Pikachu & Zekrom-GX with Eelektross
  29. Gordon Lai, Malamar/Giratina/Spell Tag
  30. Brandon Johnson, Quagsire/Naganadel with Espeon & Deoxys-GX, Alolan Ninetales, and Lapras
  31. Darin O'Meara, Malamar/Giratina/Spell Tag
  32. Phinnegan Lynch, Blacephalon-GX/Naganadel
  33. Joshua Sutherland, Blacephalon-GX/Naganadel (notes)
  34. Jose Marrero, Blacephalon-GX/Naganadel (notes)
  35. Ben Cryer, Reshiram & Charizard-GX/Green's Exploration
  36. Ahmed Ali, Turbo Reshiram & Charizard-GX
  37. Kazuki Kanehira, Oranguru/Pidgeotto Control
  38. Andrew Wamboldt, Turbo Reshiram & Charizard-GX
  39. Michael Catron, Malamar/Giratina/Spell Tag (notes)
  40. Alex Cole, Oranguru/Pidgeotto Control
  41. Logan Honts, Pikachu & Zekrom-GX
  42. Victor Aung, Quagsire/Naganadel with Techs
  43. Christian Chase, Reshiram & Charizard-GX/Green's Exploration
  44. Natalie Shampay, Pikachu & Zekrom-GX
  45. Dalton Didelot, Malamar/Ultra Necrozma-GX
  46. Yehoshua Tate, Aerodactyl-GX/Carracosta
  47. Nathan Brower, Oranguru/Pidgeotto Control
  48. Jason Annichiarico, Pikachu & Zekrom-GX
  49. Noah Marshall, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  50. Nicholas Gill, Gardevoir & Sylveon-GX
  51. Joshua Everly, Malamar/Giratina/Spell Tag
  52. Jonathan Thompson, Aerodactyl TEU/Pidgeotto
  53. Alex Garcia, Malamar/Giratina/Spell Tag
  54. Jesse Parker, Turbo Reshiram & Charizard-GX
  55. Zachery Stover, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  56. Alex Schemanske, Malamar/Giratina/Spell Tag (notes)
  57. Logan Entrekin, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  58. Hector Ibarra, Malamar/Giratina/Spell Tag
  59. Isaac Santizo-Johnson, Weavile-GX/Naganadel
  60. Ray Fernandez, Turbo Reshiram & Charizard-GX
  61. Harris Noor, Pikachu & Zekrom-GX
  62. Andre Chiasson, Pikachu & Zekrom-GX
  63. Abe Morales, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  64. Zach Hotlzman, Gardevoir & Sylveon-GX
  65. Cody Kiehl, Reshiram & Charizard-GX/Green's Exploration
  66. Conner Hurst, Gardevoir & Sylveon-GX
  67. Will Jenkins, Pikachu & Zekrom-GX
  68. Nick Flores, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  69. Justin Brothers, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  70. Andrew Buckner, Mewtwo & Mew-GX Toolbox
  71. Oscar Morales, Turbo Reshiram & Charizard-GX
  72. Josh Trotterchaud, Blacephalon-GX/Naganadel
  73. Mike Newey, Turbo Reshiram & Charizard-GX
  74. Edward Blankenship, Gardevoir & Sylveon-GX
  75. Austin Ellis, Naganadel-GX Toolbox
  76. Andrew Holder, Reshiram & Charizard-GX/Green's Exploration

Notes
  • Four of the Top 8 players at this tournament also made Top 8 at the previous North American Regional (Atlantic City): Isaiah Bradner, Azul Garcia Griego, and Grant Manley.
    • In Top 8, Griego and Manley played a rematch of the Atlantic City finals, with the same decks (Mewtwo & Mew-GX Toolbox and Pidgeotto Control) and same result (Griego won). 
  • Daniel Altavilla won the Regional Championship held in Tennessee for the second consecutive year (he won the 2018-19 Memphis Regionals). 

Stream matches
This event was streamed by Top Cut Events with commentary from Scott Creech, Erin Palmer, and Chip Richey. Sierra Hunter and Rahul Reddy assisted with commentary on Day 2.

Full VODs: Day 1 / Day 2 / Top 8 / Top 4 and finals

Round 1 / watch
Round 2 / watch
Round 3 / watch
Round 4 / watch
Round 5 / watch
Round 6 / watch
Round 7 / watch
Round 8 / watch
Round 9 / watch
Round 10 / watch
Round 11 / watch
Round 12 / watch
Round 13 / watch
Round 14 / watch
Round 15 / watch
Top 8 / watch
Top 4 / watch
Finals / watch

More links

No comments:

Post a Comment