2023-24 League Cup Results

This page displays our League Cup data from the 2023-24 season. When we were able to obtain decklists or player notes, we've included them with the notes links. For more information on the data we collect and how to submit Cup results to us, see this page.


April 2024

March 2024


One Stop Anime - Norman, OK
Mar 29
15 Masters
BST-PAF
  1. Hunter Gibbon, Miraidon ex
  2. Steven Singer, Gholdengo ex/Origin Forme Palkia VSTAR
  3. Miguel Rodriguez, Miraidon ex
  4. Trevor Wilson, Charizard ex


Red Raccoon Games - Bloomington, IL
Mar 24
16 Masters
BST-PAF
  1. Keaton Ash, Gardevoir ex
  2. Xavier Higgins, Charizard ex/Pidgeot ex/Bibarel
  3. Joe Sturino, Arceus VSTAR/Regigigas VSTAR (list)
  4. Kenneth Albin, Entei V/Iron Valiant ex

Matchstick Games - Mount Sterling, KY
Mar 24
21 Masters
BST-PAF
  1. Steven Bates, Turbo Lost Zone Box
  2. Brandon Ruetschle, Charizard ex/Pidgeot ex
  3. Connor Hurst, Roaring Moon ex
  4. Michal Manley, Arceus VSTAR/Serperior VSTAR/Alolan Vulpix VSTAR
  5. Nathan Potter, Charizard ex/Pidgeot ex
  6. Matthew Upton, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  7. Jeremiah Warner, Banette ex/Spidops ex
  8. Lucy Applegate, Snorlax Control

The Stadium Bay City - Bay City, MI
Mar 23
14 Masters
BST-PAF
  1. Jack Merten, Gardevoir ex
  2. Jacob Balakier, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  3. Bryan Lyons, Lost Zone Box 
  4. Matt Bullock, Roaring Moon ex

DEKL - Ceske Budejovice, Czechia
Mar 23
23 Masters
BST-PAF
  1. Patrik Vacha, Gholdengo ex
  2. Kevin Kral, Charizard ex/Snorlax Control
  3. Stepan Suchanek, Iron Valiant ex
  4. Michal Valenta, Gholdengo ex

Hobbytown - Bowling Green, KY
Mar 17
23 Masters
BST-PAF
  1. Matt Steele, Roaring Moon ex
  2. Cole Riney, Mew VMAX
  3. Bryson Woolridge, Roaring Moon ex
  4. Brandon Joestar, Roaring Moon ex
  5. Dillon Johnson, Roaring Moon ex
  6. Ryan Ferry, Arceus VSTAR/Rayquaza VMAX
  7. Matt Bacnis, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  8. Demetric Tunstill, Roaring Moon ex

Unplugged Games and Cafe - Midlothian, VA
Mar 17
17 Masters
BST-PAF
  1. Blake Eure, Roaring Moon ex
  2. Loc Nguyen, Charizard ex/Arceus VSTAR/Pidgeot ex
  3. Teegan Hall, Gardevoir ex
  4. Tim Eure, Lost Zone Box (Roaring Moon ex)


Monmouth, IL
Mar 17
14 Masters
BST-PAF
  1. Javier Skwara, Mew VMAX (DTE)
  2. Ben Dobberstein, Miraidon ex
  3. Joseph Culp, Miraidon ex
  4. Alex Wittler, Mew VMAX (Fusion)

Dragon Snack Games - Buffalo NY
Mar 16
24 Masters
BST-PAF
  1. Mark Dizon, Charizard ex/Pidgeot ex
  2. Hal Johnston, Charizard ex/Pidgeot ex
  3. Michael Battaglia, Gardevoir ex
  4. Patrick Knapp, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR/Serperior VSTAR
  5. Rob Burley, Gardevoir ex
  6. Luna Dunham, Charizard ex
  7. Ayvin Krug, Lost Zone Box
  8. Kayla Lui, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR/Venusaur VMAX

Valkyrie Gaming - Poplar Bluff, MO
Mar 16
11 Masters
BST-PAF
  1. Nicholas Givens, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  2. Isaiah Hensley, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  3. Travis Holler, Roaring Moon ex
  4. Zach Feller, Giratina VSTAR (Lost Zone)

Manchester, CT
Mar 9
38 Masters
BST-PAF
  1. Joseph Siccardi, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Michael Freeman, Snorlax Control
  3. Cory Hills, Roaring Moon ex
  4. JW Jobson, Snorlax Control
  5. Peter Tanner, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Rickey Sparks, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  7. Kason Day, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Tanner Caplinger, Gholdengo ex

Final Turn Gaming - Clifton, NJ
Mar 9
48 Masters
BST-PAF
  1. Hasan Kunukcu, Gardevoir ex
  2. Alberto Palsencia, Roaring Moon ex
  3. Omar Taha, Gardevoir ex
  4. Anthony Alvarez, Lugia VSTAR/Archeops
  5. Tristan Macek, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  6. Chris Leon, Miraidon ex
  7. Anthony Smith, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  8. Kyle Narciso, Gardevoir ex

Manchester, CT
Mar 9
38 Masters
BST-PAF
  1. Darin O'Meara, Miraidon ex
  2. Nick Hacqueboard, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  3. Gabe Shumway, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. Bryant Setzler, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  5. Matthew Tam, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  6. Greg Kerien, Snorlax Control
  7. Vaughn O'Brien, Gardevoir ex
  8. George Fabre, Charizard ex

TriCounty Ninja and Collectibles - Fenton, MI
Mar 3
28 Masters
BST-PAF
  1. Ben Dobberstein, Miraidon ex
  2. Grant Walworth, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  3. Ryan Prusak, Mew VMAX (DTE)
  4. Rishi Gupta, Lost Zone Box (Kyogre)
  5. Kevin Krueger, Miraidon ex
  6. Spencer Moore, Charizard ex/Bibarel
  7. Tony Curtis, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  8. Max Dasilva, Snorlax Control

Jays CD and Hobby - Des Moines, IA
Mar 3
21 Masters
BST-PAF
  1. Kiernan Wagner, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Jared Pyne, Miraidon ex
  3. Ben Nordmeyer, Charizard ex/Pidgeot ex
  4. Kasey Krueger, Roaring Moon ex
  5. Zachary Flora, Miraidon ex
  6. Emery Lopez, Charizard ex/Pidgeot ex
  7. Brady Tilkes, Gardevoir ex
  8. Tanner Drabek, Gardevoir ex/Mewtwo V-Union

Ottawa, ON, Canada
Mar 3
24 Masters
BST-PAF
  1. Jack Moore, Lost Zone Box (Kyogre) (list)
  2. William Evans, Charizard ex/Pidgeot ex
  3. Ryan Krats, Miraidon ex
  4. William Crawford, Charizard ex/Pidgeot ex
  5. Daniel Bowman, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Nickon Bostandoustnik, Gardevoir ex
  7. Joshua Chymy, Charizard ex/Pidgeot ex
  8. Gabriel Rouleau, Charizard ex/Pidgeot ex

Keokuk, IA
Mar 3
16 Masters
BST-PAF
  1. Nic Stewart, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Nick Reel, Hisuian Zoroark VSTAR/Dodrio
  3. Javier Skwara, Mew VMAX (DTE)
  4. Ben Thomas, Hisuian Zoroark VSTAR/Mimikyu

The Time Capsule - Hopewell VA
Mar 3
21 Masters
BST-PAF
  1. Caleb Rogerson, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Jonathan Acosta, Gardevoir ex
  3. Stephan Blake, Charizard ex/Pidgeot ex
  4. Tyler Ralston, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  5. Ryan Bowman, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  6. Josh Gunn, Charizard ex/Pidgeot ex
  7. Jacob Stillwell, Gardevoir ex
  8. Loc Nguyen, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)

Game Kastle - Ankeny IA
Mar 2
18 Masters
BST-PAF
  1. Adrian Mora, Miraidon ex
  2. Tanner Drabek, Gardevoir ex/Mewtwo V-Union
  3. Emmett Lorenzen, Charizard ex/Pidgeot ex
  4. Kiernan Wagner, Giratina VSTAR (Lost Zone)

February 2024

Hamden, CT
Feb 25
36 Masters
BST-PAF
  1. Alberto Plasencia, Roaring Moon ex
  2. Danny Thach, Gardevoir ex
  3. Kevin Castillo, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  4. Mike Pianka, Charizard ex/Pidgeot ex
  5. Daniel Fappiano, Entei V/Iron Valiant ex
  6. Stephen Roche, Gardevoir ex
  7. Jack Damon, Miraidon ex
  8. Noah Ruffin, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR

The Griffin’s Rest League Cup - Muskegon, MI
Feb 25
19 Masters
BST-PAF
  1. Anthony Nguyen, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  2. Jack Merten, Gardevoir ex
  3. Dave Dong, Gardevoir ex
  4. Austin Charles, Arceus VSTAR/Armarouge

Dream Wizards - Rockville, MD
Feb 25
49 Masters
BST-PAF
  1. Christian Franco, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Juan de Bernardinis, Klawf/Hisuian Electrode V
  3. John McChancy, Charizard ex/Pidgeot ex
  4. Michael Bergerac, Gardevoir ex
  5. Scott Cottrell, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Jake Pilch, Gardevoir ex
  7. Joshua Everly, Roaring Moon ex
  8. Dean Nezam, Lost Zone Box (Paradox)

Game Time - Indianapolis, Indiana
Feb 24
24 Masters
BST-PAF
  1. Ezekiel Hall, Roaring Moon ex
  2. Jake Riggs, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  3. Noah Kaiser, Gardevoir ex (notes)
  4. Justin Jenkins, Miraidon ex (list)
  5. Chris Miller, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Daniel Martin, Roaring Moon ex
  7. Adam Emerson, Roaring Moon ex
  8. Josh Chevigny, Charizard ex/Pidgeot ex

Magic Stronghold Games - Burnaby, BC, Canada
Feb 24
40 Masters
BST-PAF
  1. Jake Santiago, Mew VMAX (DTE)
  2. Dorian Stotts, Charizard ex/Pidgeot ex
  3. Trevor Hackl, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. Erik Arts, Miraidon ex
  5. Derrick Hong, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Baron Tran, Roaring Moon ex
  7. Jonathan Oldale, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Philip Nguyen, Gardevoir ex

Comix Connections - York, PA
Feb 24
23 Masters
BST-PAF
  1. Amy Jones, Charizard ex/Arceus VSTAR/Pidgeot ex
  2. Andy Sallavanti, Gardevoir ex/Espathra ex
  3. Alexa Weidner, Miraidon ex
  4. Loc Nguyen, Miraidon ex
  5. John Donnelly, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  6. Mateo Cortes, Arceus VSTAR/Leafeon VSTAR
  7. Zachary Sipling, Xatu Box
  8. Benjamin Simon, Charizard ex/Pidgeot ex

Safari Zone Collectables - Smyrna, DE
Feb 18
56 Masters
BST-PAF
  1. Gwen Tran, Gardevoir ex
  2. Amy Jones, Charizard ex/Arceus VSTAR/Pidgeot ex
  3. Loc Nguyen, Charizard ex/Pidgeot ex (notes)
  4. Michael Bio, Gardevoir ex
  5. Tyler Tasch, Klawf/Hisuian Electrode V
  6. Alexander Chea, Roaring Moon ex
  7. Casey Bennink, Gardevoir ex
  8. Tim Hough, Roaring Moon ex

Great River Collectibles - Quincy, IL
Feb 18
23 Masters
BST-PAF
  1. Isaiah Cheville, Banette ex/Gardevoir ex
  2. Javier Skwara, Mew VMAX (DTE)
  3. Erika Pierson, Klawf/Hisuian Electrode V
  4. Dalten Cross, Entei V/Iron Valiant ex
  5. Anthony Saxbury, Charizard ex/Pidgeot ex
  6. Andrew Hedrick, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  7. Brendan Martin, Gholdengo ex
  8. Fabian Marrero, Roaring Moon ex

Sarasota, FL
Feb 18
28 Masters
BST-PAF
  1. Mike Garcia, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Justin Turner, Gardevoir ex
  3. Francis Mcdonald, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. Jose Marrero, Charizard ex/Pidgeot ex
  5. Adam Dunworth, Mew VMAX
  6. Thom Vaknin, Mew VMAX
  7. Davie Edelson, Charizard ex/Pidgeot ex
  8. Austin Fleming, Chien-Pao ex/Baxcalibur

Kortrijk, Belgium
Feb 18
20 Masters
BST-PAF
  1. Thibault Dezutter, Gardevoir ex
  2. Jari Honraedt, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  3. Franjo De Plancke, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  4. Szymon Lysiak, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  5. Jarno de Vuyst, Gardevoir ex
  6. Luca Joos, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  7. Mario Milano, Regigigas
  8. Sander Van Steerthem, Roaring Moon ex

Ottawa, Ontario, Canada
Feb 18
22 Masters
BST-PAF
  1. Jack Moore, Lost Zone Box (Kyogre)
  2. Nickon Bostandoustnik, Gardevoir ex
  3. Daniel Bowman, Mew VMAX (Fusion)
  4. Brandon Carscadden, Roaring Moon ex
  5. William Crawford, Charizard ex/Pidgeot ex
  6. Scott Patchett, Entei V/Iron Valiant ex
  7. Jordan Wells, Roaring Moon ex
  8. Gabriel Rouleau, Miraidon ex

Tri-States Games & Hobbies - Quincy, IL
Feb 17
15 Masters
BST-PAF
  1. Justin Stites, Roaring Moon ex
  2. Cory Hills, Roaring Moon ex
  3. John Koch, Gholdengo ex
  4. Jim O'Brien, Gholdengo ex

Aylmer, Quebec, Canada
Feb 17
26 Masters
BST-PAF
  1. Zachary Fortier, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  2. Daniel Bowman, Mew VMAX (DTE)
  3. Benjamin Akinnusi, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  4. Ryan Krats, Miraidon ex
  5. Jack Moore, Lost Zone Box (Kyogre)
  6. Gaby Caloca, Gardevoir ex
  7. Justin Tse, Gardevoir ex
  8. Erica Lekawski, Roaring Moon ex

December 2023

Ankeny, IA
Dec 31
41 Masters
BST-PAR
  1. Andrew Hedrick, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Aaron Friedman, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  3. Vance Kelley, Miraidon ex
  4. Emery Lopez, Charizard ex (list)
  5. Bodhi Robinson, Gardevoir ex
  6. Trenton Fuller, Charizard ex (list)
  7. Noah Sakadjian, Gardevoir ex
  8. Piper Lepine, Snorlax Control

Des Moines, IA
Dec 28
41 Masters
BST-PAR
  1. Brad Hamilton, Klawf/Hisuian Electrode V
  2. Nick Alvarez, Lost Zone Box (Hand ex + Moons ex)
  3. Iain Harding, Giratina VSTAR
  4. Aaron Friess, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  5. Nic Stewart, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Bodhi Robinson, Gardevoir ex
  7. Nick Foltz, Mew VMAX 
  8. Hayden Towne, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX

Des Moines, IA
Dec 27
37 Masters
BST-PAR
  1. Grant Hays, Charizard ex
  2. Derrick Schwarz, Miraidon ex
  3. Isaiah Cheville, Snorlax Control
  4. Noah Sakadjian, Gardevoir ex
  5. Nick Robinson, Miraidon ex
  6. Trenton Fuller, Charizard ex
  7. Piper Lepine, Gardevoir ex
  8. Frank Mintmire, Mew VMAX (DTE)

Concord, CA
Dec 17
29 Masters
BST-PAR
  1. David Gade, Miraidon ex
  2. Alexander Wenceslao, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  3. Serena Shafer, Gardevoir ex
  4. Nelson Chua, Gardevoir ex
  5. Luke Brandow, Miraidon ex
  6. Jason Shibley, Klawf/Hisuian Electrode V
  7. LJ Wenger, Lost Zone Box (Roaring Moon ex)
  8. Anson Saechao, Turbo Roaring Moon ex

Great River - Quincy, IL
Dec 10
19 Masters
BST-PAR
  1. Javier Skwara, Mew VMAX
  2. Timothy Saben, Charizard ex/Pidgeot ex
  3. Alex Wittler, Mew VMAX
  4. Derick Schwartz, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX

Great River - Quincy, IL
Dec 9
26 Masters
BST-PAR
  1. Abe Morales, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  2. Wyatt Palguta, Miraidon ex
  3. Alex Wittler, Gardevoir ex
  4. Ryan D'Silva, Miraidon ex
  5. Zach Bates, Turbo Roaring Moon ex
  6. Timothy Saben, Charizard ex/Pidgeot ex
  7. Will Davis, Klawf/Hisuian Electrode V
  8. Ben Thomas, Turbo Lost Zone Box

Toledo Game Room - Toledo, OH
Dec 9
13 Masters
BST-PAR
  1. Joshua Wheeler, Gardevoir ex
  2. Sanjay Sundararajan, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  3. Joseph Horth, Charizard ex
  4. Stephen Palumbo, Charizard ex

Madison, WI
Dec 2
21+ Masters
BST-PAR
  1. Jake Ewart, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  2. Liam Petrie, Lost Zone Box (Zamazenta)
  3. Justin Wold, Charizard ex/Pidgeot ex
  4. Vaughn Swae, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  5. Jason Hsu, Lost Zone Box (Kyogre)
  6. Brett Sorsenson, Miraidon ex
  7. Alexander Engquist, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  8. Oscar Lamas, Mew VMAX (DTE)

Dragon's Lair at Alamo Ranch - San Antonio, TX
Dec 2
66 Masters
BST-PAR
  1. Mariano Aguilar, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Hunter York, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  3. Aidan Khus, Gardevoir ex
  4. Orvil Taranto, Charizard ex/Bibarel
  5. E. Mckenzie, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Jose Benitez, Charizard ex/Pidgeot ex
  7. Randall McClelland, Snorlax Control
  8. Claudio Castro, Zoroark Toolbox

Gatineau, GC, Canada
Dec 2
9 Masters
BST-PAR
  1. Leon Li, Charizard ex/Pidgeot ex
  2. Gaby Caloca, Gardevoir ex
  3. Alexane Bellemare, Gardevoir ex
  4. Gregory Fortier, Klawf/Hisuian Electrode V

Modern Tabletop Gaming - Colonial Heights, VA
Dec 2
27 Masters
BST-PAR
  1. Stephan Blake, Mew VMAX (Fusion)
  2. Tyler Ralston, Lost Zone Box (Moon ex + Hands ex)
  3. Chris Brewer, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  4. Christian Galvan, Gardevoir ex
  5. DJ Alleyne, Miraidon ex
  6. Eren Trueblood, Lost Zone Box (Moon ex + Hands ex)
  7. Johnny Rabus, Lugia VSTAR/Archeops
  8. Jonathan Acosta, Charizard ex

November 2023

Game Time - Indianapolis, IN
Nov 26
51 Masters
BST-PAR
  1. Juan Mora, Gardevoir ex
  2. George North, Gardevoir ex
  3. Travis Beckwith, Mew VMAX (DTE)
  4. Zak Vaughn, Mew VMAX (Fusion)
  5. Brandon Ruetschle, Gardevoir ex
  6. Michael Pramawat, Gardevoir ex
  7. Kyle Fromer, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Stephanie Newland, Chien-Pao ex/Baxcalibur

The Gamer’s Edge Comics & Game - Stroudsburg PA
Nov 26
27 Masters
BST-PAR
  1. Omar Taha, Gardevoir ex (notes)
  2. Mike Newey, Mew VMAX (DTE)
  3. Mike Diaz, Lost Zone Box (Iron Hands ex + Roaring Moon ex)
  4. Alex Hamilton, Mew VMAX (DTE)
  5. Valkyrie Kraemer, Entei V/Iron Valiant ex
  6. Daniel Sopko, Miraidon ex
  7. Kyle Salzman, Gardevoir ex
  8. Greg Schwartz, Rapid Strike Urshifu VMAX/Iron Valiant ex

Berwyn, IL
Nov 26
55 Masters
BST-PAR
  1. Jake Gearhart, Gardevoir ex (notes)
  2. Anthony Martinez, Mew VMAX (Fusion)
  3. Edwin Arrollo, Gardevoir ex
  4. Sky De la Cruz, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX (notes)
  5. Ryan Prusak, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  6. Ben Dobberstein, Miraidon ex
  7. Isaac Chance, Gardevoir ex
  8. Alec Geissler, Miraidon ex

Ottawa, ON, Canada
Nov 26
27 Masters
BST-PAR
  1. Jack Moore, Gardevoir ex (notes)
  2. Daniel Bowman, Mew VMAX (Fusion)
  3. Anthony Sabbagh, Gardevoir ex
  4. Zachary Fortier, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  5. Charles Devine, Mew VMAX (DTE)
  6. Benjamin Akinnusi, Miraidon ex
  7. Scott Patchett, Mew VMAX (DTE)
  8. Thomas Cosgrove, Miraidon ex

Corbin Cards & Games - Corbin, KY
Nov 25
27 Masters
BST-PAR
  1. Matthew Keyes, Charizard ex/Bibarel (list)
  2. Daniel Harr, Mew VMAX (DTE) (list)
  3. Jacob Caudil, Giratina VSTAR (Lost Zone) (list)
  4. Jesse Holland, Turbo Roaring Moon ex (list)
  5. James Hicks, Snorlax Control (list)
  6. Jamie Chesnut, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX (list)
  7. Corey Blankenship, Mew VMAX (Accelgor) (list)
  8. Joey Ward, Chien-Pao ex/Baxcalibur (list)

Heroic Adventures - Edwardsville, IL
Nov 19
27 Masters
BST-PAR
  1. Brenden Burrus, Turbo Roaring Moon ex
  2. Silas Johnson, Origin Forme Palkia VSTAR/Gardevoir
  3. Jac Carter, Ting Lu ex
  4. Jerrod Marshall, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  5. Greg Playter, Gardevoir ex
  6. Dorian Born, Iron Valiant ex/Entei V
  7. Conner Lavelle, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Drew Burkholter, Gardevoir ex

ROK Esports - Cutler Bay, FL
Nov 19
14 Masters
BST-PAR
  1. Felipe Arias, Miraidon ex
  2. David Edelson, Charizard ex/Bibarel
  3. Christian Chase, Gardevoir ex
  4. Carlos Artze, Miraidon ex

The Stadium - Bay City, MI
Nov 18
17 Masters
BST-PAR
  1. Austin Charles, Gardevoir ex
  2. Daniel Buzzie, Iron Valiant ex/Entei V
  3. Preston Alberts, Forretress ex/Hisuian Lilligant VSTAR
  4. Ray Perez, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX

Kryptic Collections - Cinnaminson, NJ
Nov 12
36 Masters
BST-MEW
  1. Juan Contla, Arceus VSTAR/Hisuian Goodra VSTAR/Alolan Vulpix VSTAR (notes)
  2. Rob Barra, Arceus VSTAR/Rayquaza VMAX/Charizard ex
  3. Omar Taha, Gardevoir ex (notes)
  4. Rob Weidemann, Mew VMAX (Fusion)

Cedar Rapids, IA
Nov 11
36 Masters
BST-MEW
  1. Nick Robinson, Charizard ex/Pidgeot ex
  2. Isaiah Cheville, Turbo Lost Zone Box
  3. James Musser, Miraidon ex
  4. Antonio Leovan, Gardevoir ex 
  5. Jeff Heimann, Charizard ex/Pidgeot ex
  6. Tanner Drebek, Miraidon ex
  7. Jonas Marks, Lugia VSTAR/Archeops (Snorlax)
  8. Michael Dion, Regigigas

Tri County Collectibles - Fenton, MI
Nov 11
29 Masters
BST-MEW
  1. Jack Merten, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  2. Alex Schemanske, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  3. Edward Jin, Charizard ex 
  4. Scott Knell, Chien-Pao ex/Baxcalibur 
  5. Joseph Horth, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  6. Joseph Perez, Charizard ex
  7. Brady Hooker, Mew VMAX
  8. Mustafah Tobah, Turbo Lost Zone Box

CM Games - Lexington, KY
Nov 4
21 Masters
BST-MEW
  1. Conner Hurst, Miraidon ex 
  2. Mike Hines, Charizard ex 
  3. Xavier Morgan, Miraidon ex 
  4. Jonathan Barnard, Chien-Pao ex/Baxcalibur (Arceus VSTAR) 


Oinkers Island - Broken Arrow, OK
Nov 4
22 Masters
BST-MEW
  1. Michael White, Turbo Lost Zone Box
  2. Conner Sittel, Charizard ex (Lost Zone)
  3. Steven Singer, Hisuian Zoroark VSTAR (list)
  4. Corey Weidner, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  5. Taylor McMurphy, Charizard ex/Pidgeot ex
  6. Taylor Hawley, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  7. Aaron West, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Mike Graham, Arceus VSTAR/Hisuian Goodra VSTAR


October 2023


Kids Stuff Toys - Eastbourne, England
October 14
22 Masters
BST-MEW
  1. Adam Hawkins, Gardevoir ex
  2. Pele Dauntae Ifill, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  3. Steven Mills, Turbo Lost Zone Box
  4. Yuki Nishi, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  5. Jack Gregory-Campbell, Charizard ex/Arceus VSTAR/Pidgeot ex
  6. Noah Brown, Turbo Lost Zone Box
  7. Sai Fung Lau, Snorlax Control
  8. Stephen Chan, Lugia VSTAR/Archeops (Snorlax)

Everything Games - Langford, BC, Canada
October 8
12 Masters
BST-MEW
  1. Trevore Read, Gardevoir ex
  2. Jake Santiago, Arceus VSTAR/Alolan Vulpix VSTAR/Pidgeot ex
  3. Logan Adams, Gardevoir ex
  4. Zane Ho, Alakazam ex

September 2023

El Santuario League Cup - Mexicali, Mexico
September 29
12 Masters
BST-OBF
  1. Daniel Lopez, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  2. Abraham Rivera, Gardevoir ex
  3. Noel Flores, Turbo Lost Zone Box
  4. Jose Avalos, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR

NJ Collectibles - Tuggerah, Australia
September 29
39 Masters
BST-OBF
  1. Jeremy Evans, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  2. Shang Jun Chua, Gardevoir ex
  3. Jeremy Lim, Turbo Lost Zone Box
  4. Dylan Brown, Charizard ex (Lost Zone)
  5. Siu Chun Lee, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Rory Sharpe, Turbo Lost Zone Box
  7. Corey Munro, Charizard ex/Pidgeot ex (Entei V)
  8. Alison Iared, Charizard ex/Pidgeot ex (Entei V)

AU Wilmington - Wilmington, DE 
September 24
20 Masters
BST-OBF
  1. Ethan Whitney, Turbo Lost Zone Box
  2. David Ranney, Turbo Lost Zone Box
  3. Loc Nguyen, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. Bryan Bare, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)

Heroic Adventures - Edwardsville, IL 
September 24
25 Masters
BST-OBF
  1. Zach Zamora, Origin Forme Palkia VSTAR/Gardevoir
  2. Silas Johnson, Lost Zone Box (Kyogre)
  3. Dillon Johnson, Charizard ex/Arceus VSTAR
  4. Lane Hale, Charizard ex/Arceus VSTAR
  5. Joel Degracia, Charizard ex/Arceus VSTAR
  6. Greg Playter, Turbo Lost Zone Box
  7. Logan Grady, Miraidon ex/Flaaffy
  8. Joe Deuanephenh, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)

Dragon Snack Games - Buffalo, NY 
September 24
15 Masters
BST-OBF
  1. James Markey, Lugia VSTAR/Archeops (Snorlax)
  2. Aaron Cumpston, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  3. Henry Charnock, Turbo Lost Zone Box
  4. Frank Masi, Turbo Lost Zone Box

Hobbytown - Bowling Green, KY
September 24
38 Masters
BST-OBF
  1. Steven Bates, Turbo Lost Zone Box
  2. Trey Madison, Turbo Lost Zone Box
  3. Johnathon Clark, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. David Selin, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  5. Matthew Bacnis, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  6. Phelan Ward, Charizard ex/Sylveon VMAX
  7. Scott Zelenak, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Chris Rollins, Charizard ex/Gallade

Ottawa, ON, Canada
September 24
29 Masters
BST-OBF
  1. Ryan Krats, Turbo Lost Zone Box (notes)
  2. Jeffrey Deka, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  3. David Hudson, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  4. Daniel Bowman, Mew VMAX (DTE)
  5. Sarah Burnside, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  6. Jack Moore, Turbo Lost Zone Box
  7. Leon Li, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  8. Regis Bellemare, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)

CM Games League Cup, Lexington, KY
September 24
43 Masters
BST-OBF
  1. Nathan Potter, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Corey Blankenship, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  3. William Timmermeyer, Mew VMAX (Fusion)
  4. Jacob Smith, Turbo Lost Zone Box
  5. Mike Hines, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  6. Jamie Chesnut, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  7. Joseph Slone, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  8. Ryan Ferry, Chien-Pao ex/Baxcalibur (notes)

Wizards Asylum - Tulsa, OK
September 24
21 Masters
BST-OBF
  1. Taylor Hawley, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Aaron West, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  3. Taylor McMurphy, Charizard ex/Gallade
  4. Logan Entrekin, Lugia VSTAR/Archeops (Snorlax)
  5. Michael White, Lost Zone Box (Kyogre)
  6. Braden McMurphy, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  7. Steven Singer, Tinkaton ex
  8. Jefferey Blake, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX

Newcastle, New South Wales, Australia
September 24
34 Masters
BST-OBF
  1. Brent Tonisson, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Christian Hasbani, Gardevoir ex
  3. Ryan Bews, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  4. Corey Munro, Gardevoir ex
  5. Glen Azize, Charizard ex (Lost Zone)
  6. Jeremy Evans, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  7. Jeremy Lim, Turbo Lost Zone Box
  8. Rory Sharpe, Turbo Lost Zone Box

Final Turn Gaming - Clifton, NJ
September 23
28 Masters
BST-OBF
  1. Omar Taha, Gardevoir ex (list)
  2. Joseph Burns, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  3. Edward Valencia, Gardevoir ex (list)
  4. Sunny Feliciano, Gardevoir ex
  5. Thomas Brophy, Turbo Lost Zone Box
  6. Calvin Chang, Turbo Lost Zone Box
  7. George Fabre, Gardevoir ex
  8. John Da Silva, Arceus VSTAR/Umbreon VMAX/Alolan Vulpix VSTAR

Mission Board Games - Mission, KS
September 23
29 Masters
BST-OBF
  1. Trenton Fuller, Lost Zone Box (Kyogre)
  2. Drew Ahlberg, Miraidon ex/Flaaffy
  3. Ryan D'Silva, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  4. Aaron Duggan, Lugia VSTAR/Archeops (Snorlax)
  5. James Kowalski, Hisuian Goodra VSTAR (Lost Zone)
  6. Kale Stahl, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  7. Tyler Duggan, Gardevoir ex
  8. JW Jobson, Lost Zone Box (Kyogre)

Freedom Gaming Cup - Canton, Ohio
September 23
24 Masters
BST-OBF
  1. Ryne Morgan, Charizard ex/Pidgeot ex
  2. Nicholas Moses, Origin Forme Palkia VSTAR
  3. Matt Bubp, Gardevoir ex
  4. Owen Robinson, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  5. Ben Cookson, Charizard ex
  6. Nick Dela Torre, Gardevoir ex
  7. Andrew Mahone, Zoroark Toolbox
  8. Chad Kray, Charizard ex (Lost Zone)

El Caldero del Mago - Mexicali, México
September 23
21 Masters
BST-OBF
  1. Daniel Lopez, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  2. Oliver Rochin, Charizard ex (Lost Zone)
  3. Pablo Peraza, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. Jose Avalos, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR

The Stadium - Bay City, MI
September 23
19 Masters
BST-OBF
  1. Jack Merten, Gardevoir ex
  2. Mustafa Tobah, Mew VMAX (Fusion)
  3. Regan Retzloff, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  4. Austin Charles, Gardevoir ex

Wiser’s Wide World of Collectibles - Langley, BC, Canada
September 23
34 Masters
BST-OBF
  1. Nicholas Bradshaw, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  2. Jon Oldale, Miraidon ex/Flaaffy
  3. Gabriel Tinio, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  4. Simon Feng, Darkrai VSTAR
  5. Jake Santiago, Mew VMAX (Fusion)
  6. Erik Arts, Mew VMAX (Fusion)
  7. Jesse Mclean, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  8. Brad Critchley, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)


Edmond Unplugged - Edmond, OK
September 23
13 Masters
BST-OBF
  1. Corey Weidner, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  2. Steven Singer, Tinkaton ex
  3. Trevor Wilson, Miraidon ex/Flaaffy
  4. Armando Lopez, Lugia VSTAR/Archeops (Snorlax)

Game Nut - Lawrence, KS
September 17
31 Masters
BST-OBF
  1. Trenton Fuller, Lost Zone Box (Kyogre)
  2. Ian Mcgregor, Gardevoir ex
  3. Brady Cline, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  4. Baker Anderson, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  5. Derrick Schwarz, Miraidon ex/Flaaffy
  6. Aaron Duggan, Charizard ex/Pidgeot ex
  7. Adair Torres, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Mason Hans, Charizard ex/Gallade

Wizard’s Asylum - Norman, OK
September 17
28 Masters
BST-OBF
  1. Derrick Miller, Charizard ex/Arceus VSTAR/Pidgeot ex
  2. Alyssa Gilman, Arceus VSTAR/Hisuian Goodra VSTAR
  3. Taylor McMurphy, Charizard ex/Gallade
  4. Tyler McCutchan, Gardevoir ex
  5. Aaron West, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Luis Lebron, Miraidon ex/Flaaffy
  7. John Guresky, Origin Forme Palkia VSTAR
  8. Alexander Phillips, Turbo Lost Zone Box

Jackson, MI
September 17
29 Masters
BST-OBF
  1. Dan Irish, Mew VMAX (Fusion)
  2. Rigo Lopez, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  3. Mike Gibbs, Gardevoir ex
  4. Regan Retzloff, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  5. Jack Merten, Gardevoir ex
  6. Christina Korsak, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  7. Nigel Brown, Origin Forme Palkia VSTAR
  8. Jared Wilson, Chien-Pao ex/Baxcalibur

Swirl Cafe - Edmonton, AB, Canada
September 17
29 Masters
BST-OBF
  1. Jerico Fiestas Flores, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Ivan Stoyanov, Gardevoir ex
  3. Stuart Sakaluk, Mew VMAX (Fusion)
  4. Anthony Wang, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  5. Steven Vuong, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Conrad Mitchell, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  7. Jordan Stoddard, Gardevoir ex
  8. Michael Lees, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)

Sherwood, OR
September 17
32 Masters
BST-OBF
  1. Ethan Yi, Turbo Lost Zone Box
  2. Stephen Lowe, Gardevoir ex
  3. Cameron Shenoy, Charizard ex
  4. Nathan Newton, Gardevoir ex
  5. Lexi Berger, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  6. Emmi Stonier, Arceus VSTAR/Aerodactyl VSTAR
  7. Connor Chapkis, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  8. Jackson Knorr, Lost Zone Box (Radiant Charizard)

Pikesville, MD
September 17
26 Masters
BST-OBF
  1. Rahul Reddy, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  2. Patrick Scharff, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  3. Steve Axtell, Miraidon ex
  4. Joshua Everly, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  5. Brennan Conner, Charizard ex (Gallade)
  6. Dominic Z., Charizard ex (Arceus VSTAR)
  7. Loc Nguyen, Arceus VSTAR/Hisuian Goodra VSTAR
  8. Bennett Canino, Lost Zone Box (Radiant Charizard)

Odyssey Games - Kalamazoo, MI
September 17
25 Masters
BST-OBF
  1. Sky DelaCruz, Arceus VSTAR/Aerodactyl VSTAR
  2. David Wilber, Turbo Lost Zone Box
  3. Jansen Douma, Lost Zone Box (Kyogre)
  4. Sebastion Heilman, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  5. Bud Lovell, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Thomas Deemter, Lost Zone Box (Kyogre)
  7. Michael Sawyer, Charizard ex
  8. Amy Matthews, Turbo Lost Zone Box

Stevens Point, WI
September 17
28 Masters
BST-OBF
  1. Caleb Gedemer, Gardevoir ex
  2. Bradley Ireland, Lost Zone Box (Kyogre)
  3. Richard Stackhous, Mew VMAX
  4. Mike Laundrie, Mew VMAX
  5. Michael Lux, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Matthew Karyadi, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  7. Ashton Parker, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  8. Julia Butenhoff, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)

Collector’s Cache -  Lenexa, KS
September 16
32 Masters
BST-OBF
  1. Ross Cawthon, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Aidan Dunaway, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  3. Ian McGregory, Gardevoir ex
  4. Aaron Duggan, Mew VMAX (Fusion)
  5. Brady Cline, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  6. DJ Swarson, Turbo Lost Zone Box
  7. Justin Gardner, Charizard ex/Pidgeot ex/Arceus VSTAR
  8. Sean Urban, Origin Forme Palkia VSTAR

DZ Comics and Games - Moore, OK
September 16
38 Masters
BST-OBF
  1. Aaron West, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Devin Feather, Mew VMAX (Fusion)
  3. Corey Weidner, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  4. Jairo Flores, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  5. Michael White, Lost Zone Box (Kyogre)
  6. Keegan Rusinek, Lugia VSTAR/Archeops (Snorlax)
  7. Anthony Miller, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  8. Casey McCreery, Gardevoir ex


Dragon's Lair - Forest Grove, OR
September 16
28 Masters
BST-OBF
  1. Ethan Yi, Turbo Lost Zone Box
  2. John Healey, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  3. Jamie Sanne, Mew VMAX (DTE)
  4. Nicolas Galli, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  5. Ira Pearlmen, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  6. Elias Sanchez-Cebreros, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  7. Daden Johansen, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  8. Jackson Knorr, Lost Zone Box (Radiant Charizard)

Concord, CA
September 16
52 Masters
BST-OBF
  1. Kian Amini, Gardevoir ex
  2. Ismael Munoz, Mew VMAX
  3. Brandon Baughn, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  4. Leo Orozco, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  5. Andy Kieatiwong, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Steven Paulson, Turbo Lost Zone Box
  7. Kevin Sun, Turbo Lost Zone Box
  8. Joseph Sanchez, Giratina VSTAR (Lost Zone)

Pella, IA
September 16
22 Masters
BST-OBF
  1. Isaiah Cheville, Mew VMAX
  2. Kiernan Wagner, Turbo Lost Zone Box
  3. Jonas Marks, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  4. Zachary Widger, Gardevoir ex
  5. Aaron Sedam, Miraidon ex
  6. Antonio Leovan, Lost Zone Box (Kyogre)
  7. Andrew Murley, Mew VMAX
  8. Nic Stewart, Giratina VSTAR (Lost Zone)


Cool Stuff - Hollywood, FL
September 16
29 Masters
BST-OBF
  1. Xavier Clark, Charizard ex
  2. David Edelson, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  3. Oscar Silva, Charizard ex
  4. Kevin Li, Charizard ex
  5. Matthew Prestia, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Alejando Torres, Mew VMAX
  7. Brandon Castro, Charizard ex
  8. Bryan Margolles, Turbo Lost Zone Box

Montreal, QC, Canada
September 16
30 Masters
BST-OBF
  1. Elliott Chereches, Miraidon ex
  2. Dario Marchetta, Turbo Lost Zone Box
  3. Sarah Burnside, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. Marco Caldarone, Gardevoir ex
  5. Yu Qing Liu, Turbo Lost Zone Box
  6. Simon Trottier-Lacasse, Gardevoir ex
  7. Antoine Perrot, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Gaby Caloca, Gardevoir ex

Evolution Games - Lansing, MI
September 16
44 Masters
BST-OBF
  1. Regan Retzloff, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  2. Rishi Gupta, Lost Zone Box (Kyogre)
  3. John Cook, Miraidon ex
  4. Matt Newby, Mew VMAX (Fusion)
  5. Kyle Tokarczyk, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  6. Alex Schemanske, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  7. Jay Garrison, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  8. Christian Estrada, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)

One Stop Anime - Norman, OK
September 16
27 Masters
BST-OBF
  1. Logan Entrekin, Lugia VSTAR/Archeops (Snorlax)
  2. Steven Singer, Tinkaton ex (list)
  3. Jairo Flores, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. Aiden Toler, Mew VMAX
  5. Alexander Phillips, Turbo Lost Zone Box
  6. Aaron West, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  7. Jonathan Donham, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  8. Braden McMurphy, Giratina VSTAR (Lost Zone)

Kryptic Collections - Cinnaminson, NJ
September 10
8 Masters
BST-OBF
  1. Omar Taha, Gardevoir ex
  2. Marc Palomeque, Mew VMAX
  3. John Matos, Miraidon ex/Flaaff
  4. Dominic Bucceroni, Chien-Pao ex/Baxcalibur/Pidgeot ex

Fortuna Games - St. Louis, MO
September 10
20 Masters
BST-OBF
  1. Edan Lewis, Charizard ex
  2. Conner LaVelle, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  3. Silas Johnson, Lost Zone Box (Kyogre)
  4. Travis Beckwith, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)

Bendigo, Victoria, Australia
September 10
43 Masters
BST-OBF
  1. Angus Johnson, Gardevoir ex
  2. Julian Luvara, Turbo Lost Zone Box
  3. Tim Franklin, Turbo Lost Zone Box
  4. Ben Anderson, Gardevoir ex
  5. Bayley Janssen, Lugia VSTAR/Archeops
  6. Christian Viti, Turbo Lost Zone Box
  7. Henry Brand, Gardevoir ex
  8. Brent Tonisson, Gardevoir ex

Meruru - Curitiba, Paraná, Brazil
September 9
31 Masters
BST-OBF
  1. Thiago Burda, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR/Serperior VSTAR
  2. Gabriel Massaroth, Turbo Lost Zone Box
  3. Jonathan Klein, Chien Pao ex/Baxcalibur (Origin Forme Palkia VSTAR)
  4. Henrique Jorge, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  5. Thiago Bisewski, Gardevoir ex
  6. Leonardo Nascimento, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  7. Mateus Landoski Lewin, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Antonio Vitor Jardim, Miraidon ex/Flaaffy

Gauntlet Games - Victoria, BC, Canada
September 9
21 Masters
BST-OBF
  1. Trevore Read, Lugia VSTAR/Archeops
  2. Robb Anderson, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  3. Caynan Letcher, Mew VMAX
  4. Navarre di Carlo, Lost Zone Box (Radiant Charizard)
  5. Dan Dempster, Miraidon ex
  6. Jake Santiago, Mew VMAX
  7. Derrick Hong, Mew VMAX
  8. Dacian Filipescu, Turbo Lost Zone Box

Guf Ballarat - Ballarat, Victoria, Australia
September 9
48 Masters
BST-OBF
  1. Brent Tonisson, Gardevoir ex
  2. Kaiwen Cabbabe, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  3. Joshua Bradley, Mew VMAX
  4. Luke Schmitt, Gardevoir ex
  5. Justin Hoy, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Peter Lo, Lugia VSTAR/Archeops
  7. Andy Truong, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Matt Chong, Chien Pao-ex/Baxcalibur

September 4
35 Masters
BST-OBF
  1. Muhammad Ideis, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  2. Josh Frink, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX (list)
  3. Michael Davidson, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  4. Ben Dobberstein, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  5. Rafal Gladysz, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  6. Joe Sturino, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  7. Jake Ewart, Turbo Lost Zone Box
  8. Grant Shen, Chien Pao-ex/Baxcalibur

Des Moines, IA
September 3
21 Masters
BST-OBF
  1. Nic Stewart, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Kiernan Wagner, Turbo Lost Zone Box (list)
  3. Aren Ashlock, Gardevoir ex
  4. Isaiah Cheville, Charizard ex/Pidgeot ex
  5. Nick Robinson, Charizard ex (Lost Zone)
  6. Jesse Parks, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  7. Christian Darnold, Arceus VSTAR
  8. Will Beyer, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX

Everything Games - Langford, BC, Canada
September 3
23 Masters
BST-OBF
  1. Daniel Dempster, Miraidon ex
  2. Kayan Oladi, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  3. Zane Ho, Charizard ex
  4. Gordon Ng, Lugia VSTAR/Archeops
  5. Drew Allen, Gardevoir ex
  6. Jake Santiago, Mew VMAX
  7. John Millsip, Gardevoir ex
  8. Stephen Lowe, Mew VMAX

Twin Knights - Troy, MI
September 2
45 Masters
BST-OBF
  1. Austin Charles, Mew VMAX (Fusion)
  2. Jack Merten, Gardevoir ex
  3. Alex Schemanske, Turbo Lost Zone Box (list)
  4. Ryan Mayer, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  5. Nick Fleming, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Joe Perez, Mew VMAX (Fusion)
  7. Scott Knell, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  8. Carlos Matias, Giratina VSTAR (Lost Zone)

Yeti Gaming - Crestwood, MO
September 2
50 Masters
BST-OBF
  1. Alex Krekeler, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  2. Andrew Martin, Lost Zone Box (Kyogre)
  3. Kolton Day, Mew VMAX
  4. Andrew Kanallakan, Miraidon ex
  5. Silas Johnson, Lost Zone Box (Kyogre)
  6. Dillon Johnson, Miraidon ex
  7. Conner Lavelle, Lugia VSTAR/Archeops
  8. Andrew Wamboldt, Gardevoir ex

Katowice, Poland
September 2
50 Masters
BST-OBF
  1. Kamil Swistun, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Tomasz Sitko, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  3. Liliana Imrichova, Gardevoir ex
  4. Michael Grebenar, Gardevoir ex
  5. Filip Zielinski,  Mew VMAX
  6. Alex Termer, Chien Pao-ex/Baxcalibur
  7. Tymoteusz Dziedzic, Arceus VSTAR
  8. Bogumil Justyna, Miraidon ex

August 2023


Heroes's Hideout - Florence, SC
August 27
29 Masters
BST-OBF
  1. Jonathan Zazinski, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  2. Cody Brown, Gardevoir ex
  3. Ryan Soety, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. Riley Malik, Gardevoir ex
  5. Norris Ross, Charizard ex/Pidgeot ex/Arceus VSTAR
  6. Dom Aguruso, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  7. Tanner Leonardo, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  8. Carlos Vasquez, Gardevoir ex

Norfolk, VA
August 27
26 Masters
BST-OBF
  1. Jacob Stillwell, Turbo Lost Zone Box
  2. Stephan Blake, Mew VMAX (Fusion)
  3. Tyler Ralston, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. Eric Nickell, Miraidon ex/Flaaffy
  5. Tony Vuong, Lugia VSTAR/Rapid Strike
  6. Andrew Merkley, Lost Zone Box (Kyogre)
  7. Blake Eure, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  8. Liam Conant, Giratina VSTAR (Lost Zone)

Exor Games - Charlottetown, PE, Canada
August 27
12 Masters
BST-OBF
  1. Bradly Dyke, Arceus VSTAR/Regidrago VSTAR
  2. Joshua Guthrie, Chien Pao ex/Baxcalibur (Origin Forme Palkia VSTAR)
  3. Sam McAndrew, Gardevoir ex
  4. Nana Iwamoto, Darkrai VSTAR

Madison, WI
August 19
46 Masters
BST-OBF
  1. Enrique Auila, Chien Pao-ex/Origin Forme Palkia VSTAR
  2. Caleb Gedemer, Gardevoir ex
  3. Aleaner Pabonnie, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  4. Jake Ewart, Gardevoir ex
  5. Seth Sharp, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. Michael Laundrie, Lugia VSTAR/Archeops (Single Strike)
  7. Andrew Kazenas, Mew VMAX (Fusion)
  8. Lion Chen, Gardevoir ex


AA Comics & Cards - Lebanon, PA
August 12
27 Masters
BST-PAL
  1. Nathaniel Zlockie, Lugia VSTAR/Single Strike
  2. Omar Taha, Gardevoir ex (list)
  3. Nikky Riccio, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX (list)
  4. Dean Marsh, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  5. Midori Kawaue, Turbo Lost Zone Box
  6. Michael Bio, Gardevoir ex
  7. Nick Mangano, Mew VMAX
  8. Josh Eckenrode, Lugia VSTAR/Single Strike


Unsettled Geeks - Manchester, CT
August 12
33 Masters
BST-PAL
  1. Shane Marren, Lugia VSTAR/Single Strike
  2. Stephen Roche, Lugia VSTAR/Single Strike
  3. Giann Pierre, Mew VMAX
  4. Izaiah Santiago, Lost Zone Kyogre
  5. Gabe Shumway, Giratina VSTAR
  6. Nick Hacquebord, Lugia VSTAR/Single Strike
  7. Frank Diaz, Miraidon ex
  8. Jason Lamarre, Lugia VSTAR/Single Strike


July 23
22 Masters
BST-PAL
  1. Ben Dobberstein, Chien Pao ex/Origin Forme Palkia VSTAR
  2. Dalten Cross, Mew VMAX/Meloetta
  3. Liam Petrie, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX
  4. Andrew Hedrick, Lost Zone Toolbox/Kyogre
  5. Josh Frink, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  6. Justin Stites, Gardevoir ex
  7. Javier Skwara, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  8. Trenton Fuller, Lost Zone Toolbox/Kyogre


Nyx Game Arena - San José, Costa Rica
July 23
52 Masters
BST-PAL
  1. Juan Matarrita, Chien Pao ex/Baxcalibur
  2. David Corrales, Arceus VSTAR/Origin Forme Dialga VSTAR
  3. Joshua Sánchez, Chien Pao ex/Baxcalibur
  4. Ever Formiconi, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  5. Steven Salas, Giratina VSTAR (Lost Zone)
  6. José Carballo, Arceus VSTAR/Umbreon VMAX
  7. José Mora Quiros, Chien Pao ex/Baxcalibur
  8. Sergio Soto, Chien Pao ex/Baxcalibur


Kids Stuff Toys - Eastbourne, UK
July 23
34 Masters
BST-PAL
  1. Karl Blake, Lugia VSTAR/Archeops/Tyranitar V
  2. Darren Jacques, Lugia VSTAR/Archeops/Tyranitar V
  3. Aaron Luk, Giratina VSTAR 
  4. Luke Mills, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX/Aggron VMAX
  5. Nathan Hargreaves, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  6. Ewan West, Giratina VSTAR
  7. Timur Yusuf, Chien Pao ex/Baxcalibur
  8. Yuki Nishi, Giratina VSTAR 


Endangered Hobbies - Natick, MA
July 23
73 Masters
BST-PAL
  1. Anthony Balko, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  2. Arjun Khadse, Lost Zone Toolbox
  3. Ryan Bownes, Giratina VSTAR
  4. Alexander Greslick, Miraidon ex/Flaaffy
  5. Nicholas Santousuosso, Giratina VSTAR
  6. James Thiel, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR/Umbreon VMAX
  7. Christopher Wilkinson, Lost Zone Kyogre
  8. Alex Soucy, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX

July 22
40 Masters
BST-PAL
  1. Andrew Hedrick, Lost Zone Toolbox/Kyogre
  2. Dillon Barta, Gardevoir ex
  3. Trenton Fuller, Lost Zone Toolbox/Kyogre
  4. Liam Petrie, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX
  5. Kenny MacDonough, Darkrai VSTAR
  6. Javier Skwara, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  7. Michael Davidson, Lost Zone Toolbox/Kyogre
  8. John Koch, Ting Lu ex

Guild Gaming - Jacksonville, NC
July 22
40 Masters
BST-PAL
  1. Alfredo Supulveda, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  2. Vincent Owen, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  3. Garrett Briglia, Turbo Lost Zone Toolbox
  4. Austin Faulk, Chien Pao ex/Baxcalibur (Arceus VSTAR)
  5. Daniel Altavilla, Turbo Lost Zone Toolbox
  6. Chad Hillard, Gardevoir ex
  7. Caleb Rogerson, Chien Pao ex/Baxcalibur (Arceus VSTAR)
  8. Evan Lee, Chien Pao ex/Baxcalibur (Arceus VSTAR)


Rip N Ship Arena - Deer Park, NY
July 22
40 Masters
BST-PAL
  1. Anthony Smith, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  2. Peter Kica, Gardevoir ex
  3. Christian Stridiron, Giratina VSTAR
  4. Luke Levy, Lugia VSTAR/Archeops/Tyranitar V
  5. Andy Reyfish, Origin Forme Palkia VSTAR/Chien Pao ex
  6. Hasan Kunukcu, Gardevoir ex
  7. Sean Robertson, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR/Umbreon VMAX
  8. Anthony Sinacore, Origin Forme Palkia VSTAR/Chien Pao ex


Manchester, UK
July 17 
32 Masters
BST-PAL
  1. Michael Chen, Miraidon ex/Flaaffy
  2. Tamao Takeda, Lost Zone Toolbox
  3. Daniel PowellGardevoir ex
  4. Oliver Elwick, Ting Lu ex
  5. Matthew Byrom, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  6. Jamie HindleyGardevoir ex
  7. Tony Yates, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX
  8. Demetris Eaton, Gardevoir ex


Patriot Games - Sheffield, UK
July 16 
53 Masters
BST-PAL
  1. Lucian Hargreaves, Mew VMAX/Meloetta
  2. Shane Addy, Turbo Lost Box
  3. Matthew Clarke, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX (notes)
  4. Ben Ahmadi, Gardevoir ex
  5. Jamie Turner, Gardevoir ex
  6. Luke Ayla MalliaGiratina VSTAR (Lost Zone)
  7. Brett Myers, Chein-Pao ex/Baxcalibur
  8. Liam Kinne-Hall, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX


The Game Capital - De Pere, WS
July 16 
58 Masters
BST-PAL
  1. Ashton Parker, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR (notes)
  2. Bradley Ireland, Chein-Pao ex/Baxcalibur/Arceus VSTAR
  3. Rodney Whiteside, Lost Zone Toolbox
  4. Caleb Gedemer, Chein-Pao ex/Baxcalibur/Arceus VSTAR
  5. Tou Moua, Lost Zone Toolbox
  6. Edwin Arrollo, Gardevoir ex (notes)
  7. Jake Dillon, Gardevoir ex
  8. Eli Hyde, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR


Village du Jeu
 Bailleul, France
July 16 
31 Masters
BST-PAL
  1. Ithiel Arki, Lost Zone Toolbox
  2. Alix Dufour, Mew VMAX/Meloetta
  3. Mehdi Hafi, Gardevoir ex
  4. Mathias Verroust, Arceus VSTAR/Regidrago VSTAR
  5. Caroline Ferino, Lost Zone Toolbox
  6. Jari Honraedt, Lost Zone Toolbox
  7. Maxime Launay, Gardevoir ex
  8. Eric Pujol, Giratina VSTAR


Les Gardiens de la Légende - Avrillé, France
July 15 
18 Masters
BST-PAL
  1. Teddy Vataire, Mew VMAX
  2. Axel Oberti, Giratina VSTAR
  3. Alexis Martin, Chien-Pao ex/Baxcalibur
  4. Bertrand Roy, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX


Au Beau Jeu - Lille, France
July 15 
23 Masters
BST-PAL
  1. Mehdi Hafi, Miraidon ex/Regieleki VMAX
  2. Caroline Ferino, Lost Zone Toolbox
  3. Ithiel Arki, Gardevoir ex
  4. Jari Honraedt, Lost Zone Toolbox
  5. Thomas Ducrot, Palkia VSTAR/Chien-Pao ex
  6. Bastien Lamotte, Arceus VSTAR/Alolan Vulpix VSTAR
  7. Romain Chaveneau, Lugia VSTAR/Archeops/Tyranitar V
  8. Thomas de Sloover, Giratina VSTAR


Outpost Gamecenter
Brussels, Belgium
July 9 
27 Masters
BST-PAL
  1. Julius Mo Krag, Giratina VSTAR
  2. Thomas Standaert, Lugia VSTAR/Archeops/Tyranitar V
  3. Thomas de Brito, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  4. Leon Kesselring, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX
  5. Théo Merienne, Giratina VSTAR 
  6. Karel Maertens, Lugia VSTAR/Archeops/Tyranitar V
  7. Alix Dufour, Mew VMAX/Meloetta
  8. Sen Caubergh, ?


L'Extension - Saint-Girons, France
July 9 
11 Masters
BST-PAL
  1. Matteo Georges, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX
  2. Vianney Leroy, Turbo Lost Box
  3. Jocelyn Le Goff, Mew VMAX
  4. Théo Dedaele, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR/Flying Pikachu VMAX


Elyoh Bar - Grasse, France
July 9 2023
15 Masters
BST-PAL
  1. Yoann Barszezak, Lost Zone Toolbox
  2. Antoine Betti, Mew VMAX/Meloetta
  3. Thomas Ducrot, Origin Forme Palkia VSTAR/Chien-Pao ex
  4. Paolo Camus, Lost Zone Toolbox


The Grid Games - Manchester, CT
July 8 2023
25 Masters
BST-PAL
  1. Izaiah Santiago, Inteleon VMAX/Rapid Strike Urshifu VMAX
  2. Ryan Bownes, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX
  3. Anthony Kelly, Lugia VSTAR/Archeops
  4. Justin Theriault, Ting-Lu ex
  5. Anthony DiNino, Miraidon ex
  6. Moe Uddin, Lost Zone Toolbox
  7. Joshua Nicotine, Mew VMAX
  8. Eric Rodriguez, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX


Le Petit Joueur - Mandelieu, France
July 8 2023
24 Masters
BST-PAL
  1. Anthony Argente, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  2. François Carrera, Hisuian Goodra VSTAR 
  3. Vong Nguyen, Giratina VSTAR 
  4. Thomas Ducrot, Origin Forme Palkia VSTAR/Chien-Pao ex
  5. Sabrina Cugnier, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  6. Julien Dufetel, Arceus VSTAR/Giratina VSTAR
  7. Tony Nguyen, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX
  8. Joël Nguyen, Chien-Pao ex/Baxcalibur


Cultura  - Mandelieu, France
July 7 2023
21 Masters
BST-PAL
  1. Yoann Barszezak, Lost Zone Toolbox
  2. Thomas Ducrot, Origin Forme Palkia VSTAR/Chien-Pao ex
  3. Antoine Betti, Lugia VSTAR/Archeops/Tyranitar V
  4. Tony Nguyen, Arceus VSTAR/Duraludon VMAX/Umbreon VMAX
  5. Adrien Bechereau, Arceus VSTAR/Regidrago VSTAR
  6. Thomas Wojtysiak, Regidrago VSTAR/Forretress ex
  7. Vong Nguyen, Giratina VSTAR 
  8. Ha Nguyen, Gardevoir ex